Ve středu 19.11. proběhla k večeru další ze série besed na aktuální téma, konkrétně na české předsednictví. Téma v poslední době často otevírané a v realitě s většinou utajovaných relevantních informací. Proto se Studentská sekce rozhodla nesnažit se přijít s další besedou, která by se ztratila v davu, ale jako vstupní pohled si vzala euroskeptické paradigma k EU.
Mezi pozvanými hosty byli Ing. Vilém Barák, Mgr.David Hanák známí např. z dříve aktivního portálu euroskeptik.cz, nebo i medializovaní neúspěšní žadatelé o státní dotaci na negativní kampaň před referendem o přistoupení ČR do EU. Za politologickou obec přijal pozvání PhDr. Jan Závěšický z KMVES FSS a spolupracovník IIPS.
Již vstupní euroskeptický pohled vyzýval k debatě poměrně netradiční a očekávání byla naplněna. Jako první vystoupil s příspěvkem PhDr. Jan Závěšický, který se zaměřil na samotný institut předsednictví a jeho podobu v ČR. Otevřena byla otázka i administrativních pracovníků a zazněl např. zajímavý názor, že české předsednictví znamená také urychlení kariéry několika desítkám až stovkám lidí a to až o 15 let.
Z analytické roviny se další příspěvky přesunuly více do roviny filozicko-ideologické. Pohledy Ing. Baráka, který zastupoval konzervativní pohled na svět a politiku EU, a Mgr. Hanáka hájícího liberální postoje vedly k dekonstrukci nadbytečného evropského éthosu o společných hodnotách a evropské demokracii. Demokracie sama o sobě se stala na chvíli hlavním tématem a poté její konfrontace s „údajnou evropskou demokracií“.
Obohacující byla i diskuze nad otázkou, zda má ČR vlastně reálnou možnost díky předsednictví něco zásadního ovlivnit či získat. Odpovědi byly všechny spíše negativní, tedy alespoň co se týče zásadního ovlivnění událostí. Ceněná byla ale např. možnost že se ČR jako poměrně malý a nový stát na mapě světa účastní většiny důležitých celosvětových témat a debat. Kontrováno bylo opět názorem, zda tyto přínosy budou později využitelné pro český stát, nebo spíše pro jednotlivce, kteří se budou v nejvyšších kruzích pohybovat a poté do značné míry mohou využívat znalost prostředí k jiným svým aktivitám a nesetrvají ve státních službách.
Témat bylo otevřeno mnohem více – od vzdělávání v politologických vědách, které podle hostů Hanáka a Baráka často zkresluje logický pohled na věc a že tento pohled si mohou udržet studenti pouze sami a dále ho rozvíjet za pomoci vlastního vzdělávání až po ilustrace některých praktik, které souvisí s prosazováním se v rámci předsednictví.
Celkově se dá beseda hodnotit jako pikantní, v rodinné atmosféře a podnětůplná.
1 komentář:
To byl sir Humphrey, kdo označil "podnětůplná" za kulantní politickou urážku:) ?
Okomentovat