středa 20. května 2009

Zápisník za zahraničí IV.

Posledný týždeň sa v krajine galského kohúta niesol nielen tradične v bojovnom futbalovom duchu, ale i jeho kultúrnom konkurentovi, totiž, ako vo viacerých krajinách aj tu sa polka krajiny chystala na obľúbenú noc múzeí. Múzeum je vskutku zaujímavý výmysel ľudstva, k nazretiu boli totiž všakovaké expozície, od salónu „malého Mikuláška“ (podľa „kultovej“ knihy) až po múzeum kina, s úžasnou kinosálou, prednáškovými miestnosťami, expozíciou venovanou kultovému režisérovi menom Tati , špecializovanou knižnicou a napokon, štýlovou krčmičkou. Je si z čoho vyberať, ba táto nápaditosť vedie dokonca k zamysleniu, že podobná sociokultúrna inštitúcia, venovaná politickým stranám a formovaniu francúzskeho politického životu, by sa nepochybne ujala v krajine s takou hlbokou tradíciou. Na zaujímavé kontrasty ani v tejto doméne nie je núdza.

Jedným z takýchto objektov pozornosti by na jednej strane mohla byť vládna „Parti Radicale“ – teda „Radikálna strana“ historicky vzniknuvšia v prvej polke XX storočia. Ide v skutočnosti o zaujímavý úkaz na francúzskej politickej scéne, keďže táto, pôvodne extrémne ľavicová existuje v dvoch opačne orientovaných polohách – strana sídliaca na ulici Valois je tá šťastnejšia z dvojice, tvoriaca dnes francúzsku vládu, pravicovo orientovaná a tesne priliehajúca k Sarkozyho UMP, zatiaľ čo jej menej úspešné a akési nepravé dvojča sa nevýrazne snaží profilovať samo seba v rámci radikálnej ľavice.

V čom teda spočíva radikálnosť tejto vládnej strany, počítajúcej len s približne 10 000 aktivistami? Jej súčasný leader, minister trvalého rozvoja a prírodného prostredia, Jean-Louis Borloo bol naopak v poslednej dobe pravidelne objektom kritiky médií a jediné, na čo sa zmohol, tak ako množstvo jeho kolegov, je verejná podpora stratégie prezidenta Republiky a obhajoba jej koherentnosti na národnej, medzinárodnej ako aj európskej úrovni – ešte dodatočne a propos jeho druhé výročie v úrade. Ďalšou zaujímavosťou francúzskeho systému je možnosť vrstvenia funkcií, teda to, že jednotliví politici môžu zaujímať rôzne úrady v rámci vertikálneho delenia moci zároveň. A sa naopak predseda Radikálnej strany činil, keď sa tiež, v mene svojej strany, pridal k mainstreamovej aktivite ostatných politický strán – eurokampani. Zdá sa, že v tomto zmysle sa hranice medzi EU a Francúzskom úplne zotreli (alebo naopak, pre niekoho sa posilňujú) a eurovoľby sú v dnešnej dobe vedúcou témou francúzskej domácej politiky.

Parti Radical, vo vzťahu k EU a jej formovaniu do budúcnosti prišla najmä s návrhmi na vytvorenie „výnimočnej dane z finančných transakcii“, „hraničnej dane za uhlíkové emisie“, uplatňovanej voči krajinám, ktoré nepodpísali Kyotsky protokol a na vytvorenie skutočnej európskej energetickej komunity spolu s dobrovoľnou občianskou službou. Od radikálneho konzervativizmu k realizmu? Je zrejmé, že táto strana pôsobí na francúzskej politickej scéne už nejakých tých pár desaťročí a jej formovanie a umiernenie sa je tiež evidentné. Na druhú stranu, ani v tomto prípade nie je na kontrasty, ktoré by mohli zaujať „návštevníkov“, núdza. Akýmsi antonymom tejto strany je nedávno založená a skutočne radikálna strana, priťahujúca výraznú pozornosť najmä mladých – NPA – Nouveau Parti AntiCapitalite (Nová Antikapitalistická strana)– spolu s jej leadrom (Olivier Besancenot), ktorý vedie rebríčky populárnosti v rámci ľavicového kempu. Napokon, tento pozoruhodný objav s raketovým nástupom neunikne ani tej našej.


Michaela Šimáková, Franice

Poslechněte si Summit z 13. května 2009

Poslední díl Summitu v tomto semestru se věnoval diplomatickému protokolu a tomu, jak se stát diplomatem. Hostem byla Marie Chatardová. Povídali jsme si také o účasti SS IIPS na konferenci v Moldávii. Omlouváme se za začátek záznamu, kde chybí přivítání moderátorů a začátek zpráv, měli jsme špatně nastavené nahrávání. Stejně tak se vám Radka omlouvá za neuhlídaný smích v příspěvku o Marii Chatardové.

Přejeme vám úspěšné zkouškové, příjemné prázdniny a příští semestr na slyšenou. Pokud se chcete přidat k týmu připravujícímu Summit, napište nám.

pondělí 18. května 2009

Václav Moravec hostem besedy Studentské sekce

Václav Moravec si pro členy Studentské sekce připravil přednášku (workshop) na téma vedení politických debat. Ta se uskutečnila 27. dubna pro úzký okruh účastníků. Aby nebyli ostatní ošizeni, souhlasil Václav Moravec se zveřejněním nahrávky, kterou si zde můžete poslechnout. Šťastlivci, kteří u toho byli na živo, si případně mohou tento skvělý zážitek ještě jednou zopáknout.

Známý český moderátor nás určitě všechny zaujal hlavně svou otevřeností, se kterou nám vyprávěl o svých zkušenostech a zážitcích nejen z příprav Otázek. V nahrávce se můžete těšit na jeho spory s Jiřím Paroubkem či vysvětlení, proč pokládá účinkování v rádiu BBC Czech za tak důležité. Příjemný poslech.

Václav Prak

pátek 15. května 2009

Konference IAPSS v Ljubljani



Konference organizace IAPSS (The International Association for Political Science Students), která sdružuje studentské spolky zabývající se politologií, mezinárodními vztahy a sociálními vědami obecně, pořádala na začátku května v Ljubljani konferenci na téma Budoucnost politické vědy, jiný pohled.

Konference se skládala ze tří částí, které na sebe volně navazovaly – vzdělávací část, kde vystoupili se svými příspěvky slovinští odborníci z ekonomie, sociologie a dokonce i slovinský ministr školství, prostřední část byla věnována studentským příspěvkům na téma budoucnosti politické vědy a poslední část připadla na General Ambassy IAPSS, kde se hodnotila činnost organizace za minulé volební období a bylo zvoleno nové předsednictvo.
Zastavím se u zejména u první a druhé části konference, do které jsme aktivně zasáhli. Vzdělávací část mohla být zcela určitě více propracovaná a lépe strukturovaná, ale v konečném výsledku to příliš nevadilo. Příspěvek slovinského ekonoma se pokoušel společenskými spojitostmi nalézt počátek současné ekonomické krize, kterou označil jako krizi kapitalismu jako systému obecně. Příspěvek vyvolal velmi pozitivní reakci, ale bylo z něj cítit silné ideologické podbarvení s konečným oblíbeným „kopnutí si“ do republikánů v USA, kteří byli označeni za viníky současné krize. Na demokraty bylo poněkud pozapomenuto…
Prostřední a nejkratší část konference byla věnována prezentaci studentských příspěvků. Původní počet avizovaných 10 příspěvků se zmenšil na 4 – po jednom z USA, Francie, Rumunska a z ČR. Zde bych jen poznamenal, že ačkoli prezentace našeho příspěvku (pokoušeli jsme se o komparaci politologie a medicíny na základě akceptace těchto věd českou společností) nebyla taková, jakou jsme si představovali, tak tuto zkušenost bereme jako velký přínos nejen pro nás osobně, ale i pro Studentskou sekci obecně. Všichni přispěvovatelé byli pro období roku 2009/2010 ustanoveni jako „výzkumníci IAPSS“ a naše příspěvky byly podrobeny odborné akademické kritice (na zpětnou vazbu ještě čekáme)
Ačkoli Studentská sekce není plnohodnotným členem IAPSS (nezaplatili jsme členský poplatek ), tak se můžeme účastnit všech akcí, které organizace pořádá. IAPSS má velmi dobře propracované propojení s odborníky z řad politologie a mezinárodních vztahů z celého světa (podílela se na vydání publikace The Future of Political Science, 100 Perspectives, kde můžeme nalézt příspěvky např. od Normana H. Nieho nebo od J. S. Nyeho Jr.) a podporuje studenty k aktivní účasti na podobných konferencích po celém světě. Více informací je možné nalézt na iapss.org.
Do dalšího příští konference/Valného shromáždění bychom se rádi stali plnohodnotnými členy, neboť možnosti, které poskytuje IAPSS jsou opravdu široké. Závěrem bychom rádi doplnili, že příspěvek bude volně ke stažení (i se zvukovým záznamem konference) na stránkách videolectures.net.

Michal Vít, Michaela Fendrychová

úterý 12. května 2009

Zápisník za zahraničí III.


Po krátké odmlce opět přinášíme postřehy z dvou významných evropských zemí. Odrazil se příchod jara výrazným způsobem na politice obou států? Jsou již znatelné přípravy na volby do EP nebo jaké významné události ovlivnily dění v Německu a Francii, to se dozvíte při čtení řádků níže.

Německo se postupně dostává do předvolebního módu. Nejedná se ovšem o volby do EP, které se konají za necelý měsíc, ale o zářijové volby do spolkového sněmu. Sociální demokracie se po třech letech letargie probrala k výraznější aktivní činnosti a pokouší i přes mnohé nevyřešené otázky vtisknout německé levicové politice novou tvář. Poslední dobou se o pozornost starali zejména příznivci Die Linke.
Kromě představení programu začala SPD s na Německo nezvyklým způsobem kampaně – antikampaní. Terčem je kancléřka Angela Merkelová. Je poněkud zarážející, proč strana, která je součástí vládní koalice, takto vystupuje proti své „šéfové“, když nese spoluzodpovědnost za činy a aktivitu vlády, ba dokonce nese velkou část zodpovědnosti za současný stav Německa. Jen pro připomenutí, SPD vládne bez přestávky již 11 let. Z toho důvodu jsou argumenty útočící na zejména na CDU velmi krátkozraké.
Pozornost kolem SPD na sebe přitáhla také předsedkyně mládežnické organizace, která v rozhovoru pro deník Die Welt uvedla, že kategorické zakazování spolupráce s Die Linke na spolkové úrovni je chybné. V rozhovoru mimo jiné uvedla, že SPD by měla být ještě více sociálnější s větší levicovou profilací. Že by si soudruzi ze sociální demokracie uvědomili, že jim za léta nečinnosti vyrostl silný konkurent v podobě Die Linke?
Prohlášení mladé sociální demokratky je také zajímavé v tom, že odráží náladu, která se stává dominantní zejména na německých univerzitách – silné liberálně levicová ideologická orientace. Vyroste v Německu nová generace „echtovních“ sociálních demokratů? Zatím k tomu vše nasvědčuje…

Pri pohľade na minulotýždňovú politickú situáciu a dianie vo Francúzsku, či skôr v Paríži, nebude vôbec prehnané tvrdiť, že sa týchto posledných sedem dní nieslo v zvláštnej, až paradoxnej nálade. Na jednej strane sa totiž už postupne, napríklad verbálne, pripravoval na oslavu druhého výročia v prezidentskom úrade Prezident Sakrozy, ktorého popularita sa dostala do bodu historického minima – 32% percent, kontrastujúcich nielen s cca 53% ktoré ho dostali do úradu, ale i 36% súčasného premiéra Françoisa Fillona, ktorý zvolil veľmi inteligentnú stratégiu rezervovanejšieho, avšak profesionálne- lojálneho vzťahu s Prezidentom, majúc na zreteli ďalšie možnosti kariérneho rozvoju v budúcnosti. Na druhú stranu sa Francúzsko, a v tomto prípade už skutočne celá krajina, postupne mobilizovalo, nie však na počesť Sarkozyho výročia, ale naopak, v rámci verejného vyznania rôznych hodnôt, ktoré sa konalo v podobe prvomájových masívnych manifestácií a pochodov po celej krajine. Protestovali všetci: od nadšených jednotlivcov, študentov (aj zahraničných, napríklad brazílskych ľavicových nadšencov), syndikátov, militantov, spolkov žien, liberálov, rozštiepeného socialistického opozičného bloku až po ultrapravicových neonacistov, ktorí tiež, za bieleho dňa, názorne vyjadrovali, čo si o ľavici myslia. Bola to jedna veľká šou, s počtom účinkujúcich dosahujúcim až 1 200 000 ľudí, hrajúcich v tejto mega reality šou, vypovedajúcej niečo interné o francúzskej spoločenskej situácii. Šou plná emócií, nie na Sarkozyho počesť. Tým paradoxom, čo tu takáto situácia vyvolávala bol dojem, či ilúzia dvoch pomyselných svetov. Na jednej strane to je Prezident, jeho vláda a vládna strana a ich ciele, ambície a predstavy, samozrejme do čo najväčšej možnej miery zhodné s tými národnými a na druhej strane takmer bezmocná opozícia, ktorej v tomto akosi šťastne i nešťastne hrajú do karát vyjadrenia nestranných odborníkov o akejsi privatizácii moci prezidentom. Čo však možno považovať za nefalšovaný dar k prezidentovmu výročiu je kniha, „Abus de pouvoir“, v preklade „Zneužívanie moci“, ktorej autor, Sarkozyho protikandidát z pred dvoch rokov, centrista François Bayrou, ktorý sa proti bývalému súperovi tentoraz rozhodol bojovať perom a do istej miery odštartovať predprípravnú kampaň pred budúcimi prezidentskými voľbami. A tak týmto vedomým aktom odporu a vyhlásenia vojny sarkozysmu - sprisahania Prezidenta a časti francúzskej elity, ktorí idú po peniazoch, obdivujúc anglosaský model, pri ktorom chcú, s francúzskou výnimkou, aj skončiť - sa Bayrou korunoval sa do pozície prvého odporcu súčasného francúzskeho Prezidenta. Avšak počet konkurentov s ubiehajúcim kankenátom nadšene narastá: de Villepin, Copé, možno dokonca aj Alain Jupé a samozrejme bojovné a rozhnevané Francúzsky z Parti Socalist. Reakcia Elyzejského paláca aj na takúto mobilizáciu - mobilizáciu elít? A propos Bayrouov cenný príspevok do francúzskej politicko-spoločenskej literatúry, Elisée jednoducho vyjadrilo svoju vďaku prostredníctvom odkazu jej autorovi, ktorý „preň vždy ostane len muž na prevalcovanie“. Ako sa však v skutočnosti budú veci ďalej vyvíjať je nadmieru zaujímavé, keďže práve autor tejto cieľavedomej odpovedi si už podľa vlastných slov „ splnil svoje osobné ambície a neostáva mu teda nič iné ako nasledovať ciele kolektívne“. Otázne je ako tieto kolektívne ciele bude napokon Prezident merať.

Zdroje: Le Figaro, Le monde, La Liberation, LCP Assemblée nationale - chaine parlementaire, Die Welt, Der Spiegel

úterý 5. května 2009

Poslechněte si Summit z 29. dubna 2009

-
V tomto, převážně živém díle Summitu, rozebrala paní docentka Pitrová spolu s doktorem Kaniokem pád české vlády z pohledu naší mezinárodní pozice a to zejména její role jako předsedající země Rady EU. Ve studiu jsme si také povídali s Ondřejem Mockem, studentem FSS, o Evropském parlamentu a myšlence evropského lidu. Kromě toho na Vás čekají i tradiční rubriky jako jsou zprávy z mezinárodního dění, pozvánky na akce a tipy na zajímavé knihy z oboru.
-
Summit je vysílán každou sudou středu od 18 hodin, v repríze vždy liché středy od 10 hodin nebo kdykoliv ze záznamu na tomto blogu!
-
Za účelem ochrany autorských práv byly ze záznamu vystříhány písničky, které v průběhu Summitu zazněly. Stahovat záznam můžete zde.
-
Přejeme příjemný poslech!
-

Studentská sekce na Majálesu 2009

Pokud se chcete o Studentské sekci dozvědět více, seznámit se s její činností, s tím co dělá právě teď a co plánuje, případně pokud se k nám chcete připojit, navštivte náš stánek na Jarmarku studentských organizací na letošním brněnském Majálesu, který se bude konat tento čtvrtek 7. května od 13 do 20 hodin na Velodromu.

Bližští informace o této akci najdete zde.