sobota 31. října 2009

Projekt Život podle etikety






Vážení přátelé Studentské sekce,
dovolte, abychom Vám představili koncept nového projektu SS IIPS Život podle etikety. Jedná se o tematický blok zhruba osmi devadesátiminutových přednášek pořádaný Studentskou sekcí v akademickém roce 2009/2010 na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Projekt by měl studentům kateder Politologie a Mezinárodních vztahů a evropských studií přiblížit problematiku etikety a Protokolu.

Naším letošním cílem je seznámit studenty se zásadami etikety a Protokolu pomocí příkladů z praxe prostřednictvím významných osobností, které mají bohaté zkušenosti s životem podle etikety. Z tohoto důvodu bychom letos chtěli požádat o spolupráci paní Livii Klausovou, Dagmar Havlovou, Silvii Gašparovičovou, Dianu Sternbergovou, Betty Lobkovicz, Ailsu Domanovou, Mary Thomson Johnson a pana Milana Lasicu.

Sérií přednášek pod souhrnným názvem Život podle etikety bychom rádi navázali na projekt Etiketa a Protokol 2009 z jarního semestru 2009. V rámci loňského projektu zabývajícího se etiketou a Protokolem jsme uspořádali šest přednášek s významnými českými a slovenskými odborníky na danou oblast. Studenti po absolvování cyklu přednášek obdrželi certifikát o účasti s podpisy přednášejících, kterými byli Magdaléna Vašáryová, Marie Chatardová, Vladimír Smejkal, Božena Šmajsová Buchtová, Martina Urbanová a René Cienciala. Projekt se setkal s kladnými ohlasy jak ze strany studentů, tak se spokojeností našich hostů.

Přípravný tým projektu Život podle etikety v současné době pracuje na komunikaci s hosty. O první přednášce Vás budeme včas informovat na těchto stránkách, obdržíte pozvánky skrze e-mail a více se také budete moci dovědět z informačních letáků, které budou vyvěšeny na FSS.

Doufáme, že projekt splní očekávání Vás, posluchačů, i našich hostů. Těšíme se na Vás!

Veronika Faltová,
koordinátorka projektu

pátek 23. října 2009

Zaměřeno na EU - novinky a závěry z první schůzky


Ve středu 21. října proběhla avizovaná první organizační schůzka projektu Zaměřeno na EU - Analytické sekce Studentské sekce. Její hlavní náplní bylo, krom seznámení se s novými členy, upřesnění toho, jak bude celý projekt probíhat, debata o nových tématech - a také jsme probrali pár nápadů, jak naši činnost dále propagovat a oslovovat nové členy.

Na neformální část schůzky nesoucí se v duchu vzájemného seznámení se s novými členy, navázalo stručné představení toho, jak bude celý projekt probíhat. V rámci projektu Zaměřeno na EU se držíme pravidla „5x5“, což znamená, že každého předem vytyčeného tématu píšeme (plus mínus) pět příspěvků v rozsahu cca 5 stran. Samotné příspěvky pak mají charakter eseje.

Ke každému příspěvku si následně sami v rámci naší studentské skupiny píšeme dvě krátké recenze v rozsahu 0,5 až jedné strany, kde se snažíme zaměřit na obsahovou a logickou koherenci textu a myšlenek v něm obsažených, faktografickou přesnost a v neposlední řadě též formální náležitosti. Výhodou tohoto přístupu je, že kromě samotného psaní si můžete vyzkoušet i kritické posouzení práce ostatních, což je také užitečná zkušenost. Autoři pak mají nějaký čas na zohlednění a zapracování připomínek svých kolegů a konečný výstup pak předáváme k publikaci časopisu Global Politics.

Aktuálním tématem, na němž pracujeme, jsou volby do evropského parlamentu, kde v současné době potupujeme k fázi psaní vlastních recenzí, takže již v dohledné době budete mít možnost přečíst si výstupy naší činnosti v sekci Zaměřeno na EU na stránkách Global Politics. Dalšími tématy, na nichž jsme se v rámci první schůzky dohodli, jsou:

1) Konstitucionalismus EU (listopad) - Zde se chceme zaměřit na otázky týkající se povahy politického systému EU (Jde o politický systém? Jakého druhu?), otázku ne/směřování EU k utvoření státu či vlivu Lisabonské smlouvy na „konstituční“ uspořádání EU v podobě primárního práva.

2) Druhým tématem plánovaným na čas Vánoc jsou „vnější vztahy a rozšiřování EU“, kde se hodláme věnovat vztahům EU s okolními státy (Ukrajina, Moldavsko, …),politice sousedství a také procesu rozšiřování (Chorvatsko, Island)…

3) Prozatím posledním a zatím jen hrubě nastíněným tématem byla otázka vlivu Lisabonské smlouvy na jednotlivé instituce. Toto téma je nicméně ještě poměrně nejasné a vzdálené.

    V rámci snahy dále propagovat náš projekt jsme se dohodli, že (1) oslovíme pomocí hromadného e-mailu všechny členy Studentské sekce a také (2) budeme propagovat projekt Zaměřeno na EU v rámci dalších aktivit Studentské sekce jako jsou například konference, debaty, atd. Podrobné informace a závěry z první organizační schůzky jsou uvedeny v rámci naší skupiny na Facebooku.

    V neposlední řadě je třeba říci, že projekt Zaměřeno na EU je stále otevřený novým členům, takže pokud ve vás výše uvedené řádky vzbudily zájem či zvědavost neváhejte s kontaktujte nás nebo se podívejte na naši skupinu na Facebook.

    Zbyněk Smetana
    koordinátor projektu

    pondělí 19. října 2009

    Beseda s běloruskými studenty - Země balancující mezi EU a Ruskem

    V úterý 6. října se ve spolupráci Amnesty International Brno a Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy Univerzity setkali brněnští studenti s běloruskými aktivisty a pracovníky v nevládním sektoru. Celá akce se chvíli po začátku přesunula do neformálních prostor kavárny Podnebí, kde se hovořilo o zkušenosti s lidskými právy v tuzemsku, Bělorusku, Rusku, ale i Evropské Unii. Detailně zde byly probrány možnosti výzkumu a práce Amnesty International na mezinárodní i lokální úrovni. Poté se řeč koncentrovala především na Běloruskou politiku, která balancuje mezi Ruskem a západními zeměmi využívající populismu a propagandy. Nakonec se debata př esunula během večerních hodin do blízkého restauračního zařízení, kde skončila mezikulturní výměnou a diskusí nad jednotlivými tématy a aktuální problematikou, jako jsou rozvojové cíle tisíciletí, globální odpovědnost, a součastná situace mezinárodních vztahů v multipolárním světě.

    Hosté:
    V letošním roce byla vybrána pestrá skupina zájemců ve věku od 23 do 35 let.
    • Julia Dranchuk – vystudovala filologii a pracuje jako redaktorka webu eurobelarus.info a zabývá se networkingovými aktivitami.
    • Dzmitry Pankavets – novinář, pracující v jednom ze dvou oficiálních nezávislých deníku v Bělorusku Naša Niva.
    • Mikhail Pashkevich – předseda organizace Mladých demokratů, mládežnické organizace OGP (Sjednocené občanské strany).
    • Daria Slabchenko – studentka ekonomie, spolupracuje s Centrem pro socialně-ekonomický výzkum CASE-Belarus. Je aktivní v kampaních A. Milinkeviče.
    • Siarhei Varankevich - předseda Občanského fóra, mládežnické organizace nezaregistrované Liberální strany svobody a progresu. V ČR by se rád získal zkušenosti o fungování stranických struktur politických stran.

    Popis projektu:
    V roce 2009 Asociace pro mezinárodní otázky pořádá již čtvrtý ročník vzdělávacího projektu Stáže Pavla Tigrida, který je podpořen americkou nadací National Endowment for Democracy. Cílem projektu je umožnit mladým běloruským aktivistům získat představu o fungování státních institucí i neziskovém sektoru v ČR, zprostředkovat české zkušenosti z procesu transformace a zejména umožnit účastníkům navázat kontakty s českým organizacemi a poskytnout pravdivé informace o dění v Bělorusku české veřejnosti. Nedílnou součástí projektu jsou i stáže jednotlivých účastníků v NGO nebo u senátorů PČR v souladu s jejich z aměřením, které jim umožní získat praktické poznatky z fungování NGO nebo politické strany.

    pátek 16. října 2009

    Připojte se k exkurzi do Budapešti

    Klikněte na obrázek a dozvíte se více!

    neděle 11. října 2009

    Analytické centrum SS IIPS - „Zaměřeno na EU“

    Jak už bylo avizováno na úvodních setkání Studentské sekce, hlavním cílem projektu Zaměřeno na EU je pravidelně publikovat kratší analýzy na rozličná témata více či méně spojená s problematikou Evropské Unie. Nejde tedy v žádném případě o projekt, který by byl omezený jen na studenty Evropských studií, ale uplatnění zde najdou i studenti jiných oborů, kterým nechybí chuť psát;-)

    Jak projekt funguje?
    Na základě předem domluvených témat každý měsíc publikujeme sérii tématicky provázaných článků na stránkách časopisu Global Politics, kde máme svou vlastní sekci. Doposud jsme publikovali sérii článků zaměřených na téma evropského dému (červen 2009) a nyní chystáme sérii článků zaměřených na problematiku evropských voleb (říjen 2009).

    Samotná práce probíhá následovně. Po vzájemné dohodě zvolíme témata na každý měsíc a dáme prostor těm, kteří by k danému tématu rádi něco napsali. NEMUSÍTE tedy psát každý měsíc, ale třeba jen jednou za půl roku k tématu, které Vás zajímá.

    Koho hledáme?
    Hledáme všechny, kteří mají chuť analyticky psát, vyzkoušet si recenzní řízení a publikační proces. Hledáme lidi, které nestačí jen psát seminárky, ale chtějí své názory prezentovat, diskutovat o nich a dále je tříbit. V ideálním případě bychom rádi dali prostor pro konfrontaci odlišných pohledů na různá témata či reakce na již uveřejněné články.

    Shrnuto, pokud studujete evropská studia, mezinárodní vztahy, politologii, právo, žurnalistiku či cokoliv jiného, máte svůj názor na řadu témat a chce se o něj podělit, čekáme na vás. Napsali jste dobrou seminárku, která má podle Vás na víc než odevzdávárnu v IS? Čekáme na Vás;-)

    Co mi účast na projektu přinese?
    Možnost publikovat - odrážka v životopise se vždycky hodí;-)
    Zkušenosti s recenzním řízením a publikačním procesem obecně
    Možnost kriticky posuzovat práce ostatních v rámci našeho předběžného recenzního řízení než články předáme Global politics a mnohem více.

    Jak se zapojit? Co se chystá?
    Stačí se přihlásit v příslušném diskusním fóru na Facebook nebo ještě lépe přímo do Skupiny Zaměřeno na EU na Facebooku. Poslední možností pak je na mail 181882@mail.muni.cz

    Organizační schůzka, kde se domluvíme na konkrétních tématech a činnosti proběhne v úterý 20. října 2009. Přesný čas bude upřesněn.

    Jakékoliv dotazy směřujte buď do diskusních fór nebo na mail 181882@mail.muni.cz


    Zbyněk Smetana (koordinátor projektu)


    čtvrtek 8. října 2009

    Filmový podzim na Fakultě sociálních studií

    Brno – Čeká Vás dlouhý a nudný večer? Není to škoda? Přijďte si jej zpříjemnit do některého z filmových klubů, které na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity pořádají sami studenti.

    Filmové večery jsou zaměřeny tematicky podle oboru, který pořadatelé filmového klubu studují. Vždy zároveň platí, že film má daleko širší přesah a má co říct i těm, kteří daný obor nikdy nestudovali. Na Fakultě sociálních studií pořádají v tomto semestru „filmáče“ studenti politických věd a žurnalisti. V minulém semestru si filmy pouštěli i studenti environmentalistiky a gender studies, prozatím ještě promítat ezačali.

    Co přivedlo studenty k myšlence vytvořit si vlastní filmový klub? „Chtěli jsme nabídnout studentům trochu jinou platformu pro scházení se nad mezinárodní politikou a příbuznými obory,“ odpověděla studentka Vendula Smékalová, která je jednou z pořadatelů filmového klubu Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu. Podobný názor má i Jan Perla ze žurnalistického Spolku přátel ptáka Ludvíka. „Chtěli jsme si pustit pár filmů o žurnalistice a novinářích, které nás nějak zaujaly,“ uvedl.

    Výběr filmů není nijak výrazně omezen. „Film by měl být nějakým způsobem primárně spojený s naším oborem, a jestli je to dokument, hraný film nebo třeba i animovaný snímek, to už nehraje přílišnou roli,“ řekla Smékalová. „Každý může samozřejmě přijít s návrhem filmu nebo se vyjádřit na žurnalistickém fóru,“ objasnil Perla. Přesto má každý spolek malou skupinku organizátorů, která nakonec rozhoduje o tom, který z navrhovaných filmů vybrat.

    A kdy se filmové kluby dvou výše zmíněných spolků konají? Spolek přátel ptáka Ludvíka ho bude tento semestr pořádat pravděpodobně jednou za 14 dní ve středu, protože se bude střídat s divadelními představeními. Studentská sekce pro tento semestr vysílá každý čtvrtek od 18. 00 hodin v učebně U32 na Fakultě sociálních studií.

    Semestr již odstartoval a oba spolky mají první projekci připravenou. Už ve středu 7. října v 18.00 v učebně AVC odvysílají studenti žurnalistiky film Barmský VJ - film o boji barmských disidentů proti režimu. Studentská sekce filmový klub zahajuje snímkem Životy těch druhých ve čtvrtek 15. října.

    Spolky zveřejňují aktuality a program na svých webových stránkách - zde a zde.

    autor: Radka Šťávová