pondělí 19. října 2009

Beseda s běloruskými studenty - Země balancující mezi EU a Ruskem

V úterý 6. října se ve spolupráci Amnesty International Brno a Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy Univerzity setkali brněnští studenti s běloruskými aktivisty a pracovníky v nevládním sektoru. Celá akce se chvíli po začátku přesunula do neformálních prostor kavárny Podnebí, kde se hovořilo o zkušenosti s lidskými právy v tuzemsku, Bělorusku, Rusku, ale i Evropské Unii. Detailně zde byly probrány možnosti výzkumu a práce Amnesty International na mezinárodní i lokální úrovni. Poté se řeč koncentrovala především na Běloruskou politiku, která balancuje mezi Ruskem a západními zeměmi využívající populismu a propagandy. Nakonec se debata př esunula během večerních hodin do blízkého restauračního zařízení, kde skončila mezikulturní výměnou a diskusí nad jednotlivými tématy a aktuální problematikou, jako jsou rozvojové cíle tisíciletí, globální odpovědnost, a součastná situace mezinárodních vztahů v multipolárním světě.

Hosté:
V letošním roce byla vybrána pestrá skupina zájemců ve věku od 23 do 35 let.
  • Julia Dranchuk – vystudovala filologii a pracuje jako redaktorka webu eurobelarus.info a zabývá se networkingovými aktivitami.
  • Dzmitry Pankavets – novinář, pracující v jednom ze dvou oficiálních nezávislých deníku v Bělorusku Naša Niva.
  • Mikhail Pashkevich – předseda organizace Mladých demokratů, mládežnické organizace OGP (Sjednocené občanské strany).
  • Daria Slabchenko – studentka ekonomie, spolupracuje s Centrem pro socialně-ekonomický výzkum CASE-Belarus. Je aktivní v kampaních A. Milinkeviče.
  • Siarhei Varankevich - předseda Občanského fóra, mládežnické organizace nezaregistrované Liberální strany svobody a progresu. V ČR by se rád získal zkušenosti o fungování stranických struktur politických stran.

Popis projektu:
V roce 2009 Asociace pro mezinárodní otázky pořádá již čtvrtý ročník vzdělávacího projektu Stáže Pavla Tigrida, který je podpořen americkou nadací National Endowment for Democracy. Cílem projektu je umožnit mladým běloruským aktivistům získat představu o fungování státních institucí i neziskovém sektoru v ČR, zprostředkovat české zkušenosti z procesu transformace a zejména umožnit účastníkům navázat kontakty s českým organizacemi a poskytnout pravdivé informace o dění v Bělorusku české veřejnosti. Nedílnou součástí projektu jsou i stáže jednotlivých účastníků v NGO nebo u senátorů PČR v souladu s jejich z aměřením, které jim umožní získat praktické poznatky z fungování NGO nebo politické strany.

Žádné komentáře: