V úterý 27. října se uskutečnila na půdě Fakulty sociálních studií první letošní debata na téma Vnějších vztahů Evropské unie a zapojení České republiky do mezinárodních misí. Pozvání přijal
- plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph. D., zástupce krajského ředitele HZS MSK, který působí na Fakultě bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO a je českým expertem v oblasti Civil Protection Community Mechanism (Mechanizmu civilní ochrany Společenství).
Debaty se zúčastnilo na 30 hostů. Moderování debaty se ujal Petr Blejchař, který v krátkosti představil hosta debaty a přenechal pak široký prostor plk. Vlčkovi, který hosty seznámil s principy, na kterých stojí fungování Civilní ochrany pod patronací Evropské komise, členů Evropské unie i přidružených států.
Než došlo na seznámení publika s problémy reálného nasazení českých expertů, muselo být vysvětleno několik základních bodů fungování společné pomoci.
Základem CP community mechanismu je Monitorovací a informační centrum (MIC), které je zřízeno pod komisariátem pro životní prostředí. To slouží jako informační brána pro komunikaci mezi Evropskou komisí, členskými státy a třetími zeměmi, které v případě nouze, žádají Evropskou komisi o pomoc. Na úrovni členských států, jsou pak zřizována operační střediska, která komunikují s MIC. V České republice je středisko zřízeno pod Generálním ředitelstvím HZS ČR na Ministerstvu vnitra.
Hlavními body, které se snaží CP Community mechanism naplňovat, jsou zásada reduplikace pomoci, zacílení pomoci, jednotné informační středisko a koordinace činnosti. Plukovník Vlček zdůraznil koordinaci v jednání mezi orgány samotné Evropské komise a OSN. Pomoc je poskytována v souladu s kroky a požadavky s unijními organizacemi jako jsou DG ECHO (humanitární pomoc), DG RELEX (vnější vztahy) a UN OCHA, kanceláře pro koordinaci humanitární pomoci Spojených národů. Důraz kladl zejména, na vzájemnou informovanost zúčastněných aktérů a vzájemnou komplementaritu pomoci.
Aby byla zaručena kvalitní kooperace mezi zástupci jednotlivých států, Evropská komise financuje řadu vzdělávacích programů pro národní experty. Jde zejména o teoretické kurzy obohacené praktickou zkušeností ze spolupráce a simulační cvičení. V rámci ČR je plk. Vlček jediným expertem, jenž prošel všemi doposud vedenými kurzy.
Pokud dojde k přírodní katastrofě, sám postižený stát musí kontaktovat MIC při Evropské komisi a jasně specifikovat, o jakou pomoc žádá a naléhavě potřebuje. Asistenční i materiální pomoc je poskytována národními státy přímo skrze MIC. Vybraní experti pak jsou zodpovědní za předání požadované pomoci do rukou místních institucí.
Jakmile bylo všem účastníkům debaty jasné, jakým způsobem probíhá poskytování pomoci, přešel plk. Vlček k vlastním zážitkům z misí v Namibii a Tadžekystánu. Hlavní problém, který spatřuje v oblasti poskytování technické asistence postiženým zemím, je kvalitní distribuce pomoci přímo postiženým oblastem. Důležitá je i morálka místních, kteří musí aktivně přistoupit k pomoci a jen nezahálet. Problémem je pak i redistribuce vysloužilého materiálu, který pak bývá ještě cenově nadhodnocen.
V neposlední řadě nelze od altruistické pomoci oddělit politické aspekty. Pomoc se tak stává nástrojem „ dobré vůle“ a výraz dobrých či tvořících se vztahů.
autor zápisu: Petr Blejchař
Žádné komentáře:
Okomentovat