V tomto posledním díle Summitu v podzimním semestru si kromě zaběhlých rubrik (zpravodajství, analýzy, pozvánky, knižní recenze, apod.) můžete poslechnout také rubriku Z deníku uprchlíka, ve které uslyšíte rozhovor s panem Liborem Studeným, právníkem SOZE.
Vzhledem k tomu, že se nepodařilo nahrát celý Summit kvůli jeho datové velikosti do interaktivního přehrávače, dáváme k dispozici alespoň odkaz, kde si celý Summit můžete stáhnout do svých počítačů.
Existuje návrh rozšíriť od nového roku program fungovania Študentskej Sekcie o nové témy, ktoré by sa dotýkali otázok okolo svetovej ekonomiky, rozvojových štátov, obchodu a obchodnej politiky, poprípade kritickým a alternatívnym pohľadom na aktuálne dianie apod. Týmto otázkam sa zatiaľ u nás nevenuje veľká pozornosť, napriek tomu však vo svete získavajú na dôležitosti a vplyve a súpovažované za moderné doplnenie „tradičných“ pohľadov na svetovú politiku. Ak vás zaujala možnosť prispieť k vzniku rôznych zaujímavých akcií súvisiacich s touto problematikou, ozvite sa na rturcsanyi@gmail.com.
Po Novom roku by samohlo uskutočniť prvé stretnutie, kde by sme si vymenili názory na organizáciu prípadných akcií a dohodli konkrétny postup.
Budem sa tešiť na vaše ohlasy a ouskutočnení stretnutia budete informovaní.
Vážení členové, příznivci a sympatizanti "Zaměřeno na EU", po krátké časové odmlce je zde opět stručný přehled aktivit analytického centra Studentské sekce IIPS "Zaměřeno na EU". A co je nového?
Za prvé je třeba zmínit, že jsme úspěšně dokončili téma "Evropské volby" a předali celkem tři příspěvky, jejichž autory jsou Ondřej Mocek, Michal Vít, Zbyněk Smetana, Davidu Minaříkovi z Global Politics. Doufejme, že k úspěšné publikaci;)
V rámci avizované organizační schůzky, která proběhla v pondělí 7. prosince 2009, byla upřesněna konkrétní podoba a obsah jednotlivých příspěvků pro další plánované téma, kterým je "Konstitucionlismus EU". K plánovaným tématům viz starší příspěvky na tomto blogu. V tomto kontextu bych jen rád požádal všechny zúčastněné, aby v rámci naší Facebookové skupiny stručně představili své zamýšlené články tak, aby všichni měli přehled o tom, co se chystá a nedošlo například k tomu, že by dva lidé plánovali stejné téma. Deadline byl po vzájemné dohodě stanoven na předvánoční čas (přesněji 20. prosince). Nicméně, pokud se ještě někdo - ať již z členů či nečlenů – chce zapojit, iniciativě se meze nekladou, takže neváhejte!
Dále bych rád zmínil nárůst členské základny, která se oproti začátku semestru téměř zdvojnásobilaJ. Tímto bych tedy rád mezi námi přivítal nové členy. Snad se rostoucí počet členů projeví i rostoucím počtem kvalitních nápadů a ozvláště příspěvků.
Závěrem jen krátké konstatování, že spolupráce a aktivita v rámci Zaměřeno na EU nabraly – také díky novým členům a členkám - v předvánočním čase solidní tempo, které nám doufám vydrží i v novém roce. A co nás v novém roce čeká? V průběhu vánočního volna je plánováno naše vnitřní recenzní řízení na již zmiňované články k tématu Konstitucionalismu EU, což představuje možnost aktivně se zapojit zejména pro nováčky v našem projektu. Na měsíc leden je pak plánovaná realizace tématu „Vnější vztahy EU“, kde se prozatím rýsuje několik článků věnovaných zejména Východnímu partnerství a obecně vnějším vztahům EU v prostoru Východní Evropy. Tím budou vyčerpána prozatím ustanovená témata, a proto bych vás chtěl všechny požádat, aby jste pomalu přemýšleli na co se zaměříme v jarním semestru. Všechny nápady jsou vítány:)
Další ze série debat Studentské sekce IIPS se konala 1. prosince 2009 na téma „Politicko – ústavní krize České republiky“. Naše pozvání tentokrát přijala JUDr. Vlasta Formánková, která od roku 2005 působí jako soudkyně Ústavního soudu ČR.
Doktorka Formánková nám nejprve popsala svoji kariérní cestu, která ji dovedla až do pozice jedné z nejmladších ústavních soudkyň. Poukázala i na své ojedinělé působení na krajských soudech, kde se zabývala otázkou autorských práv, což bylo pro české soudnictví něco nového. Poté nám ve stručnosti objasnila strukturu a způsob fungování Ústavního soudu a jeho zakotvení v českém prostředí. Na základě položené otázky nám poskytla i informace o návaznosti českých soudů na judikáty mezinárodních tribunálů.
Podstatou celého setkání bylo však především zamyšlení účastníků nad vztahem ústavně-právních norem a politické praxe v Česku. Publikum směřovalo své dotazy zejména na aktuální politické události, ve kterých Ústavní soud učinil zásadní rozhodnutí, a sice zrušení předčasných voleb do Poslanecké sněmovny a projednávání ústavnosti Lisabonské smlouvy. Měli jsme unikátní možnost vyslechnout hodnocení těchto momentů, které byly značně vyhroceny zejména ze strany politických představitelů a médií, „zevnitř“. Doktorka Formánková k nám byla velmi otevřená a nebránila se nám sdělit i interní záležitosti.
Zpestřením byla problematika plzeňských práv. Byl vznesen dotaz, na jehož základě jsme se dozvěděli, že paní doktorka stála u zrodu této fakulty. Dle jejího názoru je hlavním problémem byrokracie a nesprávného spravování školy. Fakulta prý naprosto splňuje model západních univerzit, kde vztah mezi přednášejícími a studenty je neformální a otevřený diskusi a není proto od základu špatná.
V závěru debaty byl prostor pro diskusi jednotlivých účastníků, která volně přešla ke společensko – politickým problémům České republiky, především posouzení kvality dvaceti let demokracie očima studentů i našeho hosta. Horlivá debata se odehrávala zejména nad otázkou politické kultury v České republice a jejím dopadem na současnou situaci.
Celé setkání se neslo v uvolněné a přátelské atmosféře, která otevřela i nabídku budoucí spolupráce našeho vzácného hosta se Studentskou sekcí formou exkurze/návštěvy u Ústavního soudu.
V pořadí již druhá debata se konala 9. listopadu na Fakultě sociálních studií v místnosti U42. Tématem bylo české předsednictví Radě EU v první polovině roku, které bylo středem nejen středem zájmů politologů, ale i široké laické veřejnosti. Abychom mohli reflektovat co možná nejvíce polí, kterých se dotýká předsednictví, pozvanými hosty byli:
Mgr. Michaela Kozlová, doktorandka v oboru evropská studia na Fakultě sociálních studií, která v prvních měsících českého předsednictví působila na Úřadu vlády ČR, kde se podílela na našem předsednictví po organizační stránce. Cílem její reflexe byla zejména technicko-administrativní sféra věci.
PhDr. Petr Kaniok, Ph. D., odborný asistent na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií. Cílem jeho příspěvku se stala kritická reflexe mediálního obrazu české politiky v médiích, zejména médií západní Evropy.
Kromě faktického výčtu všech nutných organizačních povinností, souvisejících s organizací všech pracovních setkání a neformálních událostí, spojených s předsednictvím Radě EU, paní Mgr. Kozlová vyjádřila i politování nad vyjádřením nedůvěry vládě ČR, v půli běžícího předsednictví. Dle jejích vlastních slov, byl jeho průběh bez větších chyb plynulý a nevybočoval z řady jiných, dobře zvládnutých předsednictví „starých“ členských států.
Mezi Mgr. Kozlovou a Dr. Kaniokem panovala shoda, že předsednictví je pro zemi šancí zviditelnit se a udělat dobrou reklamu domácími státu. Chyba pádu vlády byla diskutována v široké debatě. Jejím závěrem byla neschopnost českých politických elit zodpovědně řídit mezinárodně-politickou agendu.
Cílem pozornosti se stala i Entropa, výzdoba foyer Rady EU. Mgr. Kozlová i někteří posluchači vyjádřili spíše opovržení nad dílem, zatímco jiní v čele s panem doktorem Kaniokem se zastavili nad jeho originalitou a zejména důsledků této instalace, která zvýšila u laické veřejnosti povědomí o tom, že i Rada EU existuje.
Otázka médií byla předmětem i mnoha otázek v diskuzi. Hosté se shodovali, že české předsednictví doprovázelo mnoho mediálních útoků, jak z českých medií, tak ze zahraničních, které odsuzovali české předsednictví ještě před jeho započetím. Jakýmsi hlavním mediálním nepřítele byl francouzský tisk, který otiskl mnoho negativních článků před jeho vlastním zahájením.
Závěrečné zhodnocení a hlasování o podobě českého předsednictví Radě EU bylo hodnoceno kladně po věcné, organizační stránce, avšak relativně negativně ve věci politické reprezentace ČR v zahraničí.