Revolúcia? Presnejšie slovami odborníka na Bonapartea a potenciálneho kandidáta na post francúzskeho prezidenta vo ďalšom volebnom roku 2012, Dominique de Villepina, „risk revolúcie vo Francúzsku“ , si zasluhujú skutočne pozornosť. Okrem iného trefne vystihovali realitu aj tohto týždňa, čo sa politickej scény krajiny týka.
Napokon, čo na túto predvolebnú, postupne eskalujúcu show hovoria samotní Francúzi? Zdá sa, že nikto sa o voľby do EP ani dokonca o potenciálny a postupný návrat Socialistov na scénu nestará. Prognostiky sú avšak zaujímavé: väčšina by podporila vládnu UMP a novým trendom, zdá sa byť, je na druhú stranu narastajúca podpora extrémistickým stranám - rovnajúca sa dnes 25%. Evidentne, bežní Francúzi majú dnes úplne iné priority čo sa politiky v krajine týka, ako napríklad rušenie a presúvanie výrob nadnárodných podnikov do Dubaja a nie až tak niečo, stále považované „za hranicami“ Francúzska. Avšak kampaň bola odštartovaná, v prípade PS skutočne v bojovom štýle, navyše pri pohľade na kandidátku, stavujúc na novú generáciu socialistov, teda nové tváre. Tie môžu mať pravdepodobne skutočný liečivý účinok na nezáujem Francúzov a to i v prípade už spomínaných prezidentských volieb, ktoré budú bez pochyby veľmi zaujímavým bojom – a to práve oznámením zámerov de Villepina, bývalého premiéra prezidenta Sakrozyko, ktorý „jeho tvári“ však vyniknúť nedovolil a je už od počiatku terčom de Villepinovej kritiky. Na dramatické výkony „hercov“ si však ešte chvíľku treba počať, keďže francúzska politika je doménou par exelence, kde ticho predchádza búrke.
V dalším pokračování zápisníku z Německa volně naváži na příspěvek z minulého týdne. V polovině dubna se šéf jedné z největších bank (Deutsche Bank) Josef Ackermann se pro deník Die Welt vyjádřil, že se obává sociálních nepokojů. Jako jeden z prvních prolomil toto tabu, kolem kterého se významné osobnosti německé politiky (kromě představitelů Die Linke) chodily „jako kolem horké kaše“. Jeho prohlášení přišlo v době, kdy německá veřejnost velmi citlivě sleduje situaci kolem finančních problémů koncernu General Motors v USA, jehož je součástí německý Opel. Ackermann se zamýšlel právě nad možností opětovného propadu automobilového průmyslu.
Sociální nepokoje se v Německu stávají velmi často skloňovaným tématem, o což se přičinila zejména levicová strana Die Linke. Představitelé strany na svém víkendovém sjezdu vyzvali německé obyvatelstvo k „opuštění pokojů a vyjití do ulic“, aby tak vyjádřili svoji nespokojenost s vládními opatřeními proti hospodářské krizi a záchranných opatření německých bank. Jako důkaz nespokojenosti Němců poukazují na výzkum veřejného mínění, ve kterém 79 % respondentů vyjádřilo pochopení s podobným protestem. Právě tuto skupinu obyvatel chce Die Linke mobilizovat. Georg Gysi, místopředseda strany, vidí inspiraci na Islandu, kde masové protesty vedly k pádu vlády a následnému volebnímu vítězství levice. Situace v Německu má ale jeden zásadní háček. CDU/CSU a SPD jsou jednotné v odpovědích na výzvy k nepokojům ze strany Die Linke. Je navíc překvapivé, že ačkoli hospodářská krize zasáhla německý průmyslu velmi tvrdě (silná orientace na automobilový průmysl), tak předvolební preference právě Die Linke se nezvýšily. V současné době se pohybují kolem 10 %, což je například o dvě procenta méně něž v létě 2008.
Za relativně nízkými preferencemi Die Linke může stát nevěrohodnost prohlášení a výzev a také skutečnost, že Němci věří vládě v protikrizových opatřeních. Například německý ministr financí je třetím nejoblíbenějším politikem v Německu, což je pro osobu, která ztělesňuje krizová opatření, překvapivý výsledek.
Na závěr malé odlehčení od politické situace. Zejména Bavorskem cloumají neuspokojivé výsledky fotbalového klubu Bayern München, který po debaklu ve čtvrtfinále Ligy mistrů, sbírá pouze kritiku jak fanoušků, tak i fotbalových komentátorů. Situace dospěla svého vrcholu v neděli, kdy se na stadionu v Mnichově objevily transparenty „Klinsmann raus“. Bundesliga letos nabízí velmi napínavý konec sezóny, neboť v současné době jsou ve hře o titul čtyři mužstva – mezi nimi překvapivě i Wolfsburg.
Míša Šimáková (Paříž), Michal Vít (Magdeburg)