středa 22. dubna 2009

Zápisník ze zahraničí I.



Zdravíme všechny čtenáře blogu Studentské sekce,

rádi bychom využili toho, že jsme právě na studijním pobytu v zahraničí (Francie a Německo) a chtěli bychom vám zprostředkovat, jaká aktuální společenské, mezinárodní, politická témata právě cloumají těmito dvěma významnými evropskými státy.
Tento týden se v případě Německa věnujeme vnitropolitické situaci, která není v českých médiích příliš zřetelná. Francii se věnujeme pro změnu ze zahraničněpolitického hlediska.


Rok 2009 je pro Německo volebním rokem – stejně jako v ostatních členských státech EU se i konají volby do Evropského parlamentu, dále se v některých spolkových zemích se uskuteční volby do zemských zastupitelstev a na začátku čekají Němce řádné volby do Spolkového sněmu.
Představitelé hlavních politických stran jsou v souvislosti s volebním maratónem denně na titulních stránkách nejvýznamnějších deníků. Pohled je nejen upřen na situaci kolem kancelářky Merkelové (její mateřská CDU ji vyčítá odklon od středopravé liberální hospodářské politiky), ale zejména na konkurenční SPD, která na svém víkendovém sjezdu schvalovala volební program. A byla to vskutku zajímavá podívaná: kromě klasického sociálnědemokratického rovnostářství zazněly ústy kandidáta na kancléře provolání, že „je nespravedlivé, aby manažeři pobírali plat rovnající se 500 platů zdravotních sester“. Výsledem byl předvolební slib, že SPD bude prosazovat zvýšení daní bohatým a to nejspíše zásadním způsobem.
Situace kolem SPD je ovšem zajímavé z důvodu možného koketování se silně levicovou postkomunistickou Die Linke. Předseda této strany Oskar Lafontaine, bývalý zemský předseda SPD v Sársku, oznámil svou kandidaturu jak to zemských voleb v Sársku, tak do voleb do Spolkového sněmu. Die Linke dosahuje v této západní zemi Německa neuvěřitelných 20 % podpory, což vyvolává otázku, kam dali Němci v Sársku rozum. Lafontain je velmi zajímavé osobnost. Původem člen SPD ze Sárska, kde se později stal zemským předsedou, následně hlasitým odpůrcem G. Schrödera kvůli jeho liberálně ekonomickým reformám, v roce 2005 opustil SPD a stal se předsedou Die Linke. Této postkomunistické straně pomohl k etablování v západním Německu a nyní se na závěr své politické kariéry pokouší stát opět zemským předsedou, jen vyměnil stranickou knížku. Jako ostatní silně levicově orientované strany kladou důraz na silnou sociální podporu a vysoké státní výdaje. Již ale nezmiňují, z jakých prostředků chtějí své plány realizovat, což se konkrétně v době hospodářské krize nejeví jako příliš zodpovědné. Doporučuji prostudovat program strany Die Linke a pochopíte mé ne zrovna mírné zděšení…

La Grande Nation, slovné spojenie nesúce v sebe mnoho významov ako aj doslova esenciu
identity jedného národa, jednej krajiny. Je to teoretický koncept rozvíjajúci sa už od čias kardinála Richelieua, ktorý postupne prešiel v realitu a prax, bol ovplyvňovaný kľúčovými historickými udalosťami a následne sám ovplyvňoval. Jeho podstatu tvorí mnoho ďalších pojmov, no v prvom rade je to hlavne Francúzsko samotné.
Nielen pri pohľade do histórie medzinárodných vzťahov, či uvedomení si významu
niektorých demokratických inštitúcii, je evidentná váha tejto krajiny ako významného hráča vo svetovej politiky v jej najširšom zmysle slova. Napriek neustále vyjadrovaným pochybnostiam, Francúzsko naďalej zostáva významným aktérom vo svetovej politike a to aj s jej všadeprítomnou vôľou, či dokonca aj bez nej – práve vďaka meniacemu sa charakteru globálnej politiky samotnej. Prekonanie de Gaullovho dedičstva a návrat do vojenských štruktúr Severoatlantickej aliancie, Sarkozyho stratégia v otázke summitu G20 a reštrukturalizácia svetového systému, či neustále lekcie pre jeho ministrov, akčné plány pravicovej vlády, tvorenej do určitej miery ľavičiarmi, na boj s ekonomickou krízou, vzbury a štrajky v zámorských územiach a obvinenia z neokolonializmu (DOM) ako aj štrajky v metropole samotnej, obsadzovanie
škôl a vysokoškoláci fakticky majúci už tretí mesiac prázdniny, rybármi obsadené
severofrancúzske prístavy a občasné generálne štrajky, generálny riaditelia zadržiavaní svojimi zamestnancami, Sarkozyho výzvy k návratu priemyslu na domácu pôdu, súperenie dvoch žien socialistiek, neustále sa prekrikujúci poslanci a vysvetľujúci ministri, oživovanie až tandem v podobe francúzsko-nemeckého priateľstva, či návšteva prezidenta Obamu o potenciálne nový svetový oriadok – aj to je súčasť pestrej mozaiky každodenného diania posledného obdobia, ako aj záruka, že čo sa politického diania týka, človek sa vo Francúzsku jednoznačne nudiť nebude.
Čo však tejto neuveriteľnej dynamike pridáva na ďalšej významovej dimenzii je fakt, že v súčasnej dobe sme čím ďalej tým viac svedkami nielen zmazúvania sa hraníc medzi
domácim a medzinárodným ako dôsledku známeho procesu zvaného globalizácia, kde „lokálne sa stáva globálnym“, ale najmä všadeprítomnej a narastajúcej interdependencie, či dokonca nie až tak známemu „efektu motýlích krídel“. Implikácie? Logicky, takáto miera prepojenosti robí z Paríža nielen centrum (ovplyvňovania) národnej, ale aj európskej a svetovej politiky ako aj významné centrum záujmu a sústredenia pozornosti pochádzajúcich zo stredoeurópskeho prostredia, keďže v skutočnosti situácia vo Francúzsku „sa nás tiež (do)týka“. V neposlednom rade, bola to tiež samotná a ohromná dynamika politického života v krajine a neuveriteľné politické povedomie a zaangažovanosť (až ochota k boju za svoje záujmy) francúzskej spoločnosti, v kontraste i možnosti neustálej komparácie s naším prostredím, ktoré ma a priori inšpirovali k pravidelnému informovaniu o najdôležitejších udalostiach - priamo z centra diania, Paríža.

Míša Šimáková (Francie, Paříž), Michal Vít (Německo, Magdeburg)

12 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

slecna z pariza vyzera, ako by cely text pisala s otvorenym slovnikom cudzich slov a dala si v duchu sutaz sama so sebou, nieco na styl "ako len ten slovnik co najviac vyuzijem?". sutaz vyhrala, no nejak kontraproduktivne (SCS, str. 322).
.
Karolina

Anonymní řekl(a)...

Mila Karolina,

zial slovnik som nepouzivala, ale je asi tazke pochopit, ze kazdy ma nejaky vyjadrovaci styl, ako vidim.

V kazdom pripade vdaka za koment, vskutku stal za to...Co tak nieco skutocne k veci ?

Miška

Anonymní řekl(a)...

Karolino, kterym slovám jsi to nerozumela? Potrebujes neco "lopaticky" vystvetlit? :)

Míla

onďo řekl(a)...

no co sa tyka cudzich slov nevhodne sa mi zdalo iba jedno a to v tretom riadku zdola: komparacie

Ale co sa tyka obsahu tak si nemozem odpustit jedno kriticke pomenovanie pre ten clanok o Francuzsku:

je bezobsazny.

Co chcela autorka povedat? Ze na FR stale zalezi? Ako? Cim?

Jeden argument okrem interdependencie? Ved potom zalezi aj na Monaku ci Kiribati alebo Vanuatu.

Tie argumenty by som rad pocul z dvoch dovodov:
1) aby ten clanok mal opodstatnenie a mohol byt hrdou sucastou SSIIPS blogu
2) lebo neverim ze FR je silnym svetovym hracom

Dufam ze sa nikto neurazi za takuto kritiku, je to myslene dobre.

Ondo

Anonymní řekl(a)...

Ahoj Ondrej,

dik za nazor, to, ze podla teba na FR nezalezi ti neberiem. Co clovek to nazor - ale nemyslim si, ze ak nie je konzistentny ten prispevok s tvojim (dovod cislo 2), nezmanema to vyhradne poprenie tvojho dovodu cislo jedna !!! Ja sa tu nesnazim propagovat moje nazory, ale podavat informacie. Nemyslim, si ze na odlisujucich sa nazorch na rolu FR - ajked to nebol ucel, pardon - by tento ciel mal byt popretim tvojho druheho dovodu. Ked uz nic, tak aspon empatia.

Pre osvetlenie:
Ten uvodny prispevok mal za ciel len uviest nasledne - teda snazila som sa to, co bude nasleovat nejak opodstatnit.
Som tu a vidim kazdy den co sa deje, neustale nieco new a co sa domacej politiky tyka - myslim, ze CEE by sa mohli len uzit, a hlavne obcianska spolocnost (do urcitej miery aspon inspirovat).

Dik.M*

Anonymní řekl(a)...

A propos "Monako, Kiribati, Vanatu" ... ked tam raz budem, tiez sa rada podelim o info.
- Ondo, obavam sa, ze ti usla podstava mojho "uvodneho slova". Nic to, rada objasnim ...

1./ide o INTRO - ano, UVOD, cize text ktory si nekladie za ciel hadzat do plena jeden argument za druhym a ano, v porovnani s Michalom, ktory to ponal hned zo ziaciatku viac akcnejsie -konkretnejsie A faktickejsie (A PROPOS "BEZOBSAZNOST"), som to postavila viac do obstratknej polohy

2./ nejde mi v tychto pravidelnych prispevkoch sa hadat o temach tzv. "high politics" a FR zahranicnej politike, ci jej postaveni na svetovej scene - ajked o tom si tiez rada podiskutujem niekedy vis-a-vis. Naopak, nadchadzajuce tyzdenne info ohladne VYHRADNE DOMACEJ POLITICKEJ SCENE, DOTYKAJUCE SA TIEZ VSAK AJ ZP OBCASNE, je urcene ludom, ktorch zaujima fr politicka kultura, resp. ludom "frankofonnym" a tym co FR moc nemusia doporucujem zastavit citanie teda v polke stranky.

3.clanok teda opodstatnenie ucite ma, jeho informacny obsah splna predom prekonzultovane ucenie - otvorenie "rubriky" x v kazdom pripade, budem rada ak ma odkazes na nejake tvoje uvody, rada sa inspirujem ...vopred vdaka.

Dufam, ze som to objasnila a sme o nieco viac in medies res.

M

Anonymní řekl(a)...

ad Mila> preco utocis mojimi zbranami a davas podpasove komenty :)? zabolelo?
.
ad Misa> ten clanok je pisany na urovni stredoskolaka, ondrej podotkol spravne, je bezobsazny, konstatujes veci, ktore by mali byt kazdemu, kto sa na tuto stranku dostane jasne. ak nie su, nema tu co robit. a moj utok na cudzie slova nebol ani tak v tom, ze by si im nerozumela, len ich zbytocne naduzivas, a cele to potom vyznieva ako mudrovanie za kazdu cenu. podotykam, ze bezobsazne.
.
K.

Anonymní řekl(a)...

K. nesuhlasim, odporucam precitat si moje posledne dva komenty adresovane Ondrejovi. Potom sa uvedomit - ze prave ty tu strielas trosku do prazdna a pockat do dalsieho tydzna - kedy sa bude jedna o regulerne prispevky uz uvedenej temy, az potom budem ochotna zvazovat tvoje "podpasove komenty" za relevantne.

Ad cudzie slova, ako cudzie mi vobec nepridu, s tym nic nenarobim, ako psi sama povedala " ked im clovek nerozumie, nema tu co robit".

M*

onďo řekl(a)...

No tak to mi teda skutocne uslo ze sa jedna o uvod, neviem z coho som to mal odpozorovat.

Ale kludne nech aj ide o uvod. Ale uvod do coho? Co si tym uvodom chcela povedat, pretoze aj uvod ma urcite poslanie, ma nejaku funkciu naplnit.

Dalej pises: "Ja sa tu nesnazim propagovat moje nazory, ale podavat informacie."

Ake? Nie je na informacie lepsi spravodajsky web? Ja radsej uvitam tvoj nazor ako iba informacie. Budem rad ak na tomto webe budeme moct diskutovat o skutocnych nazoroch:)

Este poznamka: Kaja ma pravdu, obcas niektore vyrazy radsej nepouzivat, napr. "in medias res":))

So srdecnym pozdravom,

Ondo

ps: aj ja obcas pisem bezobsazne, takze to nie je nejake urazanie. Dokonca aj Kaja pise bezobsazne a aj tak je moj najoblubenejsi bloger!:))

Rozdiel vsak je v tom, ze ja a Kaja svojimi bezobsaznymi prispevkami zahlcujeme vlastne blogy, nie SSIIPS:)

ovko řekl(a)...

sic ondrej

Tomáš Černohous řekl(a)...

Potutelným okem sleduji tuto debatu z Moldavska, myslím, že poslední větou Ondra vystihl to hlavní:) To je vše, co chci říct:)

Anonymní řekl(a)...

Nu, zaujimava debata, za by som zas namietol, ze slecna z Pariza ma point, kedze je to vsetko vec uhla pohladu a jej prispevok mi prisiel ako prijemne citanie. Som zvedavi co bude dalej,

P.