pátek 30. dubna 2010

Nová ruská tvorba i sovietske filmy preblesknú univerzitou

Nová ruská tvorba i sovietske filmy preblesknú univerzitou

Veľká októbrová revolúcia, perestrojka či Rusko po páde Sovietskeho zväzu - to sú témy, ktorým sa venujú filmy, premietané počas Týždňa sovietskeho a ruského filmu na Fakulte sociálních studií.

iips2.jpgBrno - Študenti, ktorí sa zaujímajú o film, dejiny a politiku 20. storočia, mohli a stále môžu navštíviť medzi 27. aprílom a 3. májom na Fakulte sociálních studií Masarykovej univerzity premietania sovietskych a ruských filmov zobrazujúcich kľúčové momenty vo vývoji ruskej, respektíve sovietskej spoločnosti. Projekt Týždeň sovietskeho a ruského filmu organizuje Filmový klub Študentskej sekcie Medzinárodného politologického ústavu, ktorý pre tento filmový maratón naplánoval osem filmových stretnutí.

„Úlohou sovietskeho bloku je predstaviť študentom, ktorí majú inak len malú šancu dostať sa ku kvalitným výtvorom sovietskej kultúry, charakter doby pohľadom zvnútra,“ uviedla koordinátorka projektu Anna Demchuk. „Snímky budú premietané v chronologickom poradí, nie však podľa roku vydania filmov, ale podľa zachyteného obdobia,“ spresnila. Vybrané filmy pokrývajú témy ako októbrová revolúcia, chruščovovské oteplenie situácie v Sovietskom zväze či obdobie perestrojky v osemdesiatych rokoch. Na záver filmového maratónu v pondelok 3. mája organizátori vybrali film 12 od Nikitu Michalkova, ktorého dej sa odohráva v ruskej škole v Čečensku počas rusko-čečenskej vojny.

V rámci Študentskej sekcie Medzinárodného politologického ústavu funguje od jesenného semestra 2008 Filmový klub. Pod jeho hlavičkou študenti každý štvrtok organizujú premietanie jedného filmu, ktorý je niekedy sprevádzaný diskusiou. „Tematicky je Filmový klub zameraný na oblasť medzinárodných vzťahov, nech už čisto politickú, kultúrno-politickú, ľudsko-právnu, bezpečnostnú či historickú,“ priblížila činnosť klubu Kateřina Chytilová, jedna z koordinátorov projektu. „Možnosť premietnuť film podľa vlastného záujmu v oblasti medzinárodných vzťahov je ponúknutá každému, rovnako i príležitosť uviesť hosťa k diskusii,“ dodala. Podľa Chytilovej navštívi každé premietanie tIIPS3.JPGak dvadsať až tridsať ľudí a medzi nimi sú často študenti z iných fakúlt, pretože téma filmu sa často dotýka aj oblastí mimo politických vied.

„Určite čokoľvek, čo si prečítam alebo pozriem, rozširuje moje obzory. Dnes sa málokedy podarí človeku nájsť miesto, kde stačí prísť, sadnúť si a nechať si pustiť film, ktorý je väčšinou dobrý,“ zhodnotila študentka medzinárodných vzťahov a európskych štúdií Pavlína Janebová. „Myslím si, že je to chvályhodný projekt,“ skonštatovala.

Vznik klubu podnietila študentka medzinárodných vzťahov Anna Demchuk. „Pôvodne som chcela, aby boli vo Filmovom klube premietané filmy z rôznych krajín a o rôznych krajinách, také, ku ktorým sa študenti našich odborov len ťažko dostanú,“ zhrnula.

Andrea Galicová

Pozvánka na nejbližší promítání Filmového klubu:

iips1.jpg

Zdroj: Stisk

Politologové plánují invazi do Brna

Politologové plánují invazi do Brna

Brno se stane už pošesté centrem politologického dění. Na téma „Dvacet let politické vědy v České republice“ bude přednášet řada odborníků svého oboru.

Brno - Slavit dvacáté jubileum nebudou letos jen lidé narození v roce 1990, ale i politologie. Důležitost tohoto společenskovědního oboru v posledních letech stoupá. Se vzrůstajícími zmatky v politice roste přímo úměrně i zájem tyto zmatky objasňovat.iips-LPkonferencia.jpg

A právě ohlédnutí, jak se politologie doposud vyvíjela, ale i její vyhlídky do budoucna budou předmětem šestého brněnského politologického sympózia. Stranou však nezůstanou ani mezinárodní vztahy a další přidružené obory. Konference nese název „Dvacet let politické vědy v České republice“ a pořádají ji členové Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity ve spolupráci s pražskými zástupci politické nadace Spolkové republiky Německo Konrad Adenauer Stiftung. Akce se bude konat šestého května v aule Fakulty sociálních studií a záštitu nad ní převzal rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Podle oficiálního programu Mezinárodního politologického ústavu odstartuje konference v devět hodin ráno a bude rozdělena do pěti bloků. „Snažili jsme se sestavit vyvážený atraktivní program, což se nám, myslím, podařilo,“ nastiňuje jeden z organizátorů Marian Belko. První blok uvede diváky do koncepce vědy a vzdělávání v České republice. V dalším bloku vystoupí odborníci z oblasti studia politických věd v českých poměrech. Představí jeho vývoj, aktuální situaci a nové trendy. Třetí část se věnuje vztahu politické vědy, politiky a veřejnosti. V předposledním výstupu se diváci dozví více informací o výzkumu v oblasti politických věd. Poslední blok je věnován moderované diskusi. Mimo jiné se budou projednávat i výsledky internetového dotazníku, který byl určen studentům politologie. V něm posluchači různých vysokých škol hodnotili nejen stav současné politologie, ale i kvalitu její výuky. „Dotazník považujeme za důležitou součást procesu hodnocení. Představuje totiž jedinečnou reflexi názoru studentů,“ upozorňuje Marian Belko.

Účast na sympóziu přislíbil například bývalý ministr školství Ondřej Liška, politologové působící na Fakultě sociálních studií Stanislav Balík a Jan Holzer, zástupci mimobrněnské politologické scény jako Tomáš Lebeda, Vladimíra Dvořáková, šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery a mnoho dalších. „Samotná atraktivita nespočívá jen ve zvučných jménech. Věříme, že i obsah příspěvků bude zajímavý, protože se bude věnovat aktuálním otázkám,“ uzavírá Belko.

Podrobný program můžete nalézt zde. Konference bude trvat až do podvečerních hodin a je nutné se na ni předem registrovat.

Zkuste si sami vyplnit dotazník, který byl určen studentům politologie: dotazník

Martina Götzová

Zdroj: STISK

pondělí 26. dubna 2010

Diskusní setkání na téma Náboženská diskriminace v Evropě ve 21. století



V rámci kampaně "Speak Out Against Discrimination"

Studentská sekce IIPS Masarykovy univerzity v Brně (SS IIPS) a Mladí evropští federalisté Česká republika (JEF CZ)

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně,

29. dubna 2010, P52 od 14 hodin

Diskusní setkání na téma „Náboženská diskriminace v Evropě ve 21. století?“, jehož hlavními koordinátory jsou JEF CZ a SS IIPS, se uskuteční v rámci celoevropské antidiskriminační kampaně Rady Evropy s názvem „Speak Out Against Discrimination“. Akce proběhne 29. dubna 2010 od 14:00 v prostorách Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně (učebna P41 či P52), za finanční podpory informační kanceláře Rady Evropy v ČR.

Stát jako garant základních lidských práv a svobod v současné době čelí novým výzvám, které přirozeně vyvstávají s rostoucími globalizačními tendencemi. Významnou roli zde hraje příliv etnických menšin, jejichž odlišnost od evropských kulturních tradic je často vnímána jako hrozba a evropská intelektuální i politická elita s nimi jen ztěžka nachází kýžený dialog. Potlačovaná heterogenita a nárust společenské segmentace jako důsledek netolerantního diskursu a často bezkoncepční migrační politiky se pak zrcadlí v chování jedinců, většinové společnosti, ale i v postojích na národní a evropské úrovni. Ke žhavým tématům 21. století v multireligiózní realitě evropského prostoru tak jistě lze řadit otázku náboženské svobody. Patří sem jak svoboda demonstrovat svojí víru ve veřejném prostoru v míře, která nebude narušovat svobody jiných, tak i svoboda jednotlivce nebýt podrobován proselytismu jiných náboženství. Ve vztahu k oběma těmto aspektům lze dnes diskutovat o přímé a nepřímé diskriminaci na základě náboženského vyznání, a to jak v otázkách přístupu k zaměstnání či vzdělání, tak i při samotné tvorbě identit menšin ve společnosti. Nedocenění skutečnosti, že společenský pokrok a sociální smír souvisí s možností seberealizace, přístupem k informacím a interakcí mezi příslušníky většiny a menšiny, může mít pro budoucí podobu evropských společností nedozírné následky.

V rámci diskusního setkání budou posluchači seznámeni s pojetím náboženské diskriminace evropských institucí, judikatury i neziskového sektoru. Na případech z různých zemí jim bude přiblížena realita náboženské svobody skrze případy Evropského soudu pro lidská práva a osobních zkušeností. Naší snahou je vzbudit v mladých lidech zájem o problematiku a motivovat je k zamyšlení a uvědomění si, že existence demokratické společnosti bez fundamentálního práva svobodného vyznání a myšlení není možná. Kulturní diverzita je zdrojem vzájemného obohacování.


Předběžný program konference:

13:45 Registrace

14:00 Otevření konference a úvodní slovo

Klára Bažantová, FSS MU, moderátor

Bc. Jan Husák, předseda Studentské sekce IIPS MU (2 minuty)

David Neuwirth, předseda Mladých evropských federalistů JEF CZ (5 minut)

Dr. Dana Beková, ředitelka Informační kanceláře Rady Evropy ( 10 min)

kampaň Speak Out Against Discrimination

14:15 - 15:15 Náboženská diskriminace v Evropě ve 21. století?

Jan Duda, místopředseda Amnesty International ČR

(10 minut)

JUDr. Mgr. Ivo Pospíšil, Ph.D., FSS MU,

Rozhodování Evropského soudu pro lidská práva v různých kauzách náboženské diskriminace (15min)

Ing. Muneeb Hassan Alrawi, Ústředí muslimských obcí v České republice a předseda Islámské nadace v Brně

Situace Islámu v ČR a komparace se členskými státy EU (15min)

M. S. Hasna, předseda Islámské nadace na Slovensku

Situace Islámu na Slovensku a komparace se členskými státy EU

15 min

Diskuse

15:50 – Uzavření konference a občerstvení



Výstava

Součástí akce bude výstava v kavárně FALK v Brně (http://www.falkcafe.cz/), situované poblíž Fakulty sociálních studií a Fakulty filozofické a hojně navštěvované studentstvem. Vernisáž se uskuteční 5. května v 18:00 a bude doplněná diskusním setkáním se zástupcem brněnské mešity a z nevládní sféry.

Tématem výstavy bude islám mezi námi, prezentovaný skrze fotografie mešit v evropských zástavbách, pocházejících z dílny palestinského novináře a fotografa žijícího v Rakousku.


sobota 24. dubna 2010

Filmový klub: Dámy v bílém

Dokumentární film vznikl pod taktovkou režisérky Ivany Miloševičové během roku 2008. Natáčení na Kubě v domovech manželek či sester kubánských disidentů, uvězněných na desítky let na základě nepodložených důkazů, nebyla snadná a nakonec byl štáb při natáčení průvodu organizace Dámy v bílém, které tyto ženy sdružuje, vyhoštěn ze země.
Film, ilustruje přímé zkušenosti, dojmy a názory žen, které se rozhodly vystoupit proti svému osudu a osudu svých blízkých. Organizace Dámy v bílém je trnem v oku kubánskému režimu a zatímco byla donedávna ještě relativně tolerována, po události, kdy Orlando Zapata, jeden z disidentů, zemřel na hladovku, přičemž úřady se jej nesnažily přimět k jídlu, začaly být tvrději potírána. Událost vyvolala řadu protestních akcí, včetně těch spadající pod Dámy v bílém, proti kterým režim násilně zasáhl.
Po filmu následoval komentář vedený p. Martinem Hrabálkem, který působí na naší fakultě a specializuje se na oblast Latinské Ameriky. Dle jeho názoru, organizace a jí podobné jsou symbolikou boje proti režimu avšak nemají valný vliv, podobný jako mají nedávné lokální volby. Pozitivní význam samozřejmě spočívá v upozornění na dané fakty, avšak nevedou k radikální změně. Prodiskutován byl následně také dojem některých diváků ohledně toho, že ženy nesouhlasí s režimem, avšak do určité míry na něj rezignují a nehodlají překročit jistou hranici, která by znamenala větší a radikálnější protest. Další otázky se týkaly také role Evropské unie ve vztahu ke Kubě, konkrétně pak Španělska, které svým vstupem do Unie de facto znamenalo začlenění oblasti Latinské Ameriky do agendy EU.

Za projekt Dámy v bílém
Kateřina Chytilová

sobota 17. dubna 2010

Filmový klub: O kapitalismu s láskou


Nejnovější dokumentární film z dílny populárního režiséra Michaela Moora vznikl v roce 2009 s cílem zkritizovat kapitalismus ve všech jeho směrech. Zcela vyhrocené dílo, kde dochází k mísení odlišných problematik, které dle Moora spojuje a zároveň způsobuje současný kapitalismus, budí dojem, že tento dokument byl zamýšlen především jako maximálně zobecněná nadsázka: na emoce orientované záběry amerických občanů, vystěhovaných na základě nesplacení vlastních hypoték v kontrastu s realitním expertem, který z těchto situací těží ve svůj prospěch, unavení piloti dopravních letadel, kteří musí mít druhé zaměstnání, neboť jejich plat je nedostačující vs. letecké katastrofy, kde údajně selhal lidský faktor, továrny, jejíž zaměstnanci bojují za svá práva zabarikádováním se vs. nová administrativa Baracka Obamy, ve které pro ně Moore vidí světlo na konci tunelu,... To vše reflektuje dokument O kapitalismu s láskou - jednostranné dílo, které však rozhodně nutí k zamyšlení. A to nejen nad kapitalsmem jako takovým, současnou dobou, naším způsobem života z materialistické, ale i duchovní, resp. náboženské stránky, ale také o faktu, že dokument samotný přispívá do kapitalismu, který sám kritizuje. Hlavním poselstvím dokumentu však je právě nutnost pozastavit se a zamyslet se nad realitou, která je nám, i když výrazně zašifrována, prostřednictvím dokumentu podávána.
Po promítání následovala velice zajímavá a bohatá diskuse se studentem ekonomicko-správní fakulty Janem Kadlecem, který přednesl svůj vlastní komentář, vyzdvihl zajímavé body, které běžné neekonomické oko nezachytí a vysvětlil některé jevy, které jsou ve světové ekonomii kapitalismu klíčové.

Za projekt O kapitalismu s láskou
Kateřina Chytilová


úterý 13. dubna 2010

Poslechněte si Summit ze 7. dubna 2010


Poslechněte si Summit z 7. dubna 2010!

V analytické části Summitu jsme pro vás tentokrát zpracovali následující témata: 
  • Útoky v moskevském metru (rozhovor s Mgr. Tomášem Šmídem, Ph.D.)
  • Volební seriál - Maďarsko
  • Obchodní vztahy USA a Číny  (ekonomická rubrika)
  • Strategie EU 2020
  • Bouřka na nizozemské politické scéně
  • Sport a mezinárodní vztahy (fejeton)
Kromě toho na vás čekají zprávy, pozvánky na zajímavé akce, tipy na knihy, internetové stránky a časopisy. Můžete se těšit také na Diskuzní pětiminutovku, ve které si poslechnete zcela nerežírovaný a nepřipravený rozhovor tří studentů na témata probíraná v tomto díle.

Nalaďte si nás můžete každou sudou středu přesně v 18:00 na Rádiu R - http://www.radior.cz/

Pořad pro vás připravují:
David Kopecký, Jana Kyseľová, Lukáš Kuchta, Martin Machay, Michal Kolmaš, Michal Mádl, Ondrej Schütz, Pavlína Janebová, Radka Šťávová, Slavomíra Urbanová, Tomáš Černohous, Veronika Faltová

Příjemný poslech včerejšího dílu!

Za účelem ochrany autorských práv byly ze záznamu vystříhány písničky, které v průběhu Summitu zazněly. Omluvte prosím zhoršenou kvalitu záznamu, jedná se o internetovou verzi.  

 
- moderují Veronika Faltová a Tomáš Černohous -
- hudební mix Michal Kolmaš -

1. Zprávy (Jana Kyseľová, Pavlína Janebová)


2. Volební seriál - Maďarsko (Ondrej Schütz)


3. Strategie EU 2020 (Slávka Urbanová)


4. Útoky v moskevském metru (Michal Mádl)


5. Obchodní vztahy USA a Číny (Martin Machay)


6. Bouřka na nizozemské politické scéně (Pavel Buršík)


7. Sport a mezinárodní vztahy (Michal Kolmaš)


8. Tipy na informační zdroje (Lukáš Kuchta)


9. Diskuzní pětiminutovka (Lukáš Kuchta, Pavel Buršík, Vladimír Mihalik)

pondělí 12. dubna 2010

Mezinárodní projekt Interaction of religions

Projekt Interaction of religions bude hostit studenty z několika vybraných zemí, kteří se budou účastnit seminářů, workshopů a aktivně participovat na projektech tematicky zaměřených na roli náboženství v současnosti. Akce proběhne 19 – 28. dubna 2010 v tureckém hlavním městě Istanbulu. Mezi účastníky jsou i studenti FSS.

Organizátorem projektu je nezisková nevládní organizace Golden Student Union (GOLDEN SUN) v Turecku. Cílem je bořit předsudky, informovat mladé lidi o problému náboženství v Turecku a vzbudit zájem o tuto problematiku. Tématem je hlavně diskuze nad podstatou náboženství a nad vlivy, které zanechalo křesťanství, židovství, ortodoxní církev, ale i ateistické proudy v našich kulturách.

Projekt klade důraz na participaci lidí z různých koutů světa a v neposlední řadě se zaměřuje i na představení Istanbulu spolu s jeho tureckými tradicemi a kulturou. Na programu jsou jak semináře a workshopy o jednotlivých náboženstvích a spolupráce na projektech, tak i bohatý kulturní program.

Této desetidenní vzdělávací konference se účastní i 6 studentů z FSS Brno. Studenti byli vybrání na základě call for papers na téma Náboženství a politika. Nejlepší přispěvatelé byli vybráni komisí složenou z několika členů Studentské Sekce Mezinárodního politologického ústavu a neziskové studentské organizace Be International. Výstupem z projektu by měla být odborná práce na dané téma.

Kromě studentů z České republiky se projektů účastní zástupci Turecka, Německa, Rumunska a Řecka.

Více si můžete přečíst zde.

pátek 9. dubna 2010

Filmový klub: Neviditelné děti


Tentokrát jsme se opět dostali k jednomu z vážnějších témat. Toto se však týká několika stovek milionů dětí a mladistvých na celém světě, jejichž každodenním údělem jsou války, hlad, choroby, zanedbávání, týrání, život na ulici apod. Těm všem je věnován tento film.
Tohoto tématu se ujalo 8 předních světových režisérů z různých zemí, vyznávající odlišná náboženství. V 7 kratších příbězích pojal každý toto téma svým osobitým způsobem. Mehdi Charef je autorem africké části o dětských vojácích, Emir Kusturica natočil příběh o chlapci z romské rodiny ze Srbska a Černé Hory, Spike Lee jako zástupce USA se zaměřil na problematiku týkající se mládeže a HIV/AIDS, Katia Lund nabídla pohled na dvě děti vydělávající si v Brazílii sběrem odpadků, Stefano Veneruso ve své části zobrazil dětskou kriminalitu v Itálii, John Woo z Číny ve své části srovnával příběhy dvou malých holčiček z naprosto odlišných společenských vrstev a nakonec Jordan a Ridley Scott, kteří zde zastupují Velkou Británii a pojali svou část asi nejnetradičněji, protože nebyl o jejich zemi, ale o dětech ve válce, jejich pohledu na ni a jejich jediné snaze - žít jako normální děti.
Celý tento projekt Ministerstva zahraničních věcí Italské republiky, Světového potravinového programu při OSN a fondem UNICEF využívá především komunikativní a evokující síly kina, aby tím zvýšil poznání a citlivost publika k tomuto tématu. To se potvrdilo i na tomto promítání, kde nejedno oko nezůstalo suché.
Po filmu jsme se opět dostali i k tradiční debatě, i když v poněkud skromnějším počtu. Bavili jsme se o jednotlivých příbězích, které jsme viděli a jak zapůsobily. Pohovořili jsme i o dalších tématech, které se dětí týkají, ale ve filmu nebyly zmíněny anebo byly značně upozaděny. Při tom jsme se dostali i k únosům dětí. K tomuto tématu bych doporučil knihy Betty Mahmoody Bez dcerky neodejdu a Z lásky k dítěti, které toto téma výborně ilustrují. Nakonec jsme se bavili o ignoraci tohoto tématu veřejností, k čemuž asi nejlépe sedí tato reklama UNICEF:
http://www.youtube.com/watch?v=kaL3F5y_B5U
Pokud byste se rádi dozvěděli ještě něco více k tomuto tématu, mohu vám doporučit oficiální stránky UNICEF nebo www.invisiblechildren.com.

úterý 6. dubna 2010

Debata s Magdou Vašáryovou

Slovenská herečka a politička Magdaléna Vášáryová návštívila 16.3.2010 FSS a diskutovala se studenty ve dvou blocích: Zodpovednosť za štát a štátoprávny národ a Tenis verzus lopata.

První z debat se věnovala otázce státu a národa a druhá byla zaměřena na etiketu a protokol (v rámci projektu Život podle etikety Studentské sekce IIPS).

Více si můžete přečíst ve studentském internetovém médiu STISK nebo ve studentském časopise HALAS.

neděle 4. dubna 2010

Filmový klub: Štvanec IRA

Film Štvanec IRA je britsko-kanadským filmem z roku 2008 kanadské režisérky Kari Skoglandové. Ačkoliv to není příliš úspěšná režisérka, tento film se jí opravdu povedl. Jistě tomu i přispělo, když se odstěhovala do Irska, aby pochopila některé souvislosti, poznala prostředí i kulturu a setkala se s místními lidmi. To vše se také odrazilo i ve filmu a jeho ocenění – nominace na Independent Spirit Award, 2 ceny Leo Awards, cena na Vancouver Critics Circle a cena na Vancouver International Film Festival.
Film byl natočen podle stejnojmenné autobiografické knihy Martina McGartlanda, který se v 80. letech dostal do nezáviděníhodné situace, když se dostal do nitra organizace IRA a zároveň mu byla nabídnuta spolupráce od agenta britských tajných služeb, na kterou také přistoupil. Martin tak poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život.
Martin s uvedením filmu nesouhlasil, protože se od jeho biografie liší a přiznává mu větší díl odpovědnosti za akce namířené proti IRA. Je tak cítit neustálý strach z IRA, která se i přes oficiální složení zbraní stále mstí.
Po filmu jako ji tradičně následovala debata, i když tentokrát v poněkud komornějším provedení. Dotkli jsme se především témat jako zda by Severní Irsko mělo být součástí Irska nebo by mělo být ponecháno Velké Británii, zda lze Brity a Iry v tomto filmu a souvisejících událostech rozlišit na “hodné“ a “zlé“ nebo zda vůbec lze jejich jednání nějak ospravedlnit. Padla také doporučení na další filmy s touto tématikou – Krvavá neděle, Hlad, Hra na pláč, Zvedá se vítr (počátky založení).
Pokud jste film nebo debatu nestihli či se báli otevřeně debatovat a přesto byste se rádi zapojili do debatu na toto téma či téma jiných filmů, co se již promítali, neváhejte a zapojte se!!! Na naší nové fanpage na facebooku, která byla na tomto promítání také oficiálně představena, je k tomu místa dost.

Za projekt Štvanec IRA
Jan Najman