pátek 9. dubna 2010

Filmový klub: Neviditelné děti


Tentokrát jsme se opět dostali k jednomu z vážnějších témat. Toto se však týká několika stovek milionů dětí a mladistvých na celém světě, jejichž každodenním údělem jsou války, hlad, choroby, zanedbávání, týrání, život na ulici apod. Těm všem je věnován tento film.
Tohoto tématu se ujalo 8 předních světových režisérů z různých zemí, vyznávající odlišná náboženství. V 7 kratších příbězích pojal každý toto téma svým osobitým způsobem. Mehdi Charef je autorem africké části o dětských vojácích, Emir Kusturica natočil příběh o chlapci z romské rodiny ze Srbska a Černé Hory, Spike Lee jako zástupce USA se zaměřil na problematiku týkající se mládeže a HIV/AIDS, Katia Lund nabídla pohled na dvě děti vydělávající si v Brazílii sběrem odpadků, Stefano Veneruso ve své části zobrazil dětskou kriminalitu v Itálii, John Woo z Číny ve své části srovnával příběhy dvou malých holčiček z naprosto odlišných společenských vrstev a nakonec Jordan a Ridley Scott, kteří zde zastupují Velkou Británii a pojali svou část asi nejnetradičněji, protože nebyl o jejich zemi, ale o dětech ve válce, jejich pohledu na ni a jejich jediné snaze - žít jako normální děti.
Celý tento projekt Ministerstva zahraničních věcí Italské republiky, Světového potravinového programu při OSN a fondem UNICEF využívá především komunikativní a evokující síly kina, aby tím zvýšil poznání a citlivost publika k tomuto tématu. To se potvrdilo i na tomto promítání, kde nejedno oko nezůstalo suché.
Po filmu jsme se opět dostali i k tradiční debatě, i když v poněkud skromnějším počtu. Bavili jsme se o jednotlivých příbězích, které jsme viděli a jak zapůsobily. Pohovořili jsme i o dalších tématech, které se dětí týkají, ale ve filmu nebyly zmíněny anebo byly značně upozaděny. Při tom jsme se dostali i k únosům dětí. K tomuto tématu bych doporučil knihy Betty Mahmoody Bez dcerky neodejdu a Z lásky k dítěti, které toto téma výborně ilustrují. Nakonec jsme se bavili o ignoraci tohoto tématu veřejností, k čemuž asi nejlépe sedí tato reklama UNICEF:
http://www.youtube.com/watch?v=kaL3F5y_B5U
Pokud byste se rádi dozvěděli ještě něco více k tomuto tématu, mohu vám doporučit oficiální stránky UNICEF nebo www.invisiblechildren.com.

Žádné komentáře: