pondělí 26. dubna 2010

Diskusní setkání na téma Náboženská diskriminace v Evropě ve 21. století



V rámci kampaně "Speak Out Against Discrimination"

Studentská sekce IIPS Masarykovy univerzity v Brně (SS IIPS) a Mladí evropští federalisté Česká republika (JEF CZ)

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně,

29. dubna 2010, P52 od 14 hodin

Diskusní setkání na téma „Náboženská diskriminace v Evropě ve 21. století?“, jehož hlavními koordinátory jsou JEF CZ a SS IIPS, se uskuteční v rámci celoevropské antidiskriminační kampaně Rady Evropy s názvem „Speak Out Against Discrimination“. Akce proběhne 29. dubna 2010 od 14:00 v prostorách Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně (učebna P41 či P52), za finanční podpory informační kanceláře Rady Evropy v ČR.

Stát jako garant základních lidských práv a svobod v současné době čelí novým výzvám, které přirozeně vyvstávají s rostoucími globalizačními tendencemi. Významnou roli zde hraje příliv etnických menšin, jejichž odlišnost od evropských kulturních tradic je často vnímána jako hrozba a evropská intelektuální i politická elita s nimi jen ztěžka nachází kýžený dialog. Potlačovaná heterogenita a nárust společenské segmentace jako důsledek netolerantního diskursu a často bezkoncepční migrační politiky se pak zrcadlí v chování jedinců, většinové společnosti, ale i v postojích na národní a evropské úrovni. Ke žhavým tématům 21. století v multireligiózní realitě evropského prostoru tak jistě lze řadit otázku náboženské svobody. Patří sem jak svoboda demonstrovat svojí víru ve veřejném prostoru v míře, která nebude narušovat svobody jiných, tak i svoboda jednotlivce nebýt podrobován proselytismu jiných náboženství. Ve vztahu k oběma těmto aspektům lze dnes diskutovat o přímé a nepřímé diskriminaci na základě náboženského vyznání, a to jak v otázkách přístupu k zaměstnání či vzdělání, tak i při samotné tvorbě identit menšin ve společnosti. Nedocenění skutečnosti, že společenský pokrok a sociální smír souvisí s možností seberealizace, přístupem k informacím a interakcí mezi příslušníky většiny a menšiny, může mít pro budoucí podobu evropských společností nedozírné následky.

V rámci diskusního setkání budou posluchači seznámeni s pojetím náboženské diskriminace evropských institucí, judikatury i neziskového sektoru. Na případech z různých zemí jim bude přiblížena realita náboženské svobody skrze případy Evropského soudu pro lidská práva a osobních zkušeností. Naší snahou je vzbudit v mladých lidech zájem o problematiku a motivovat je k zamyšlení a uvědomění si, že existence demokratické společnosti bez fundamentálního práva svobodného vyznání a myšlení není možná. Kulturní diverzita je zdrojem vzájemného obohacování.


Předběžný program konference:

13:45 Registrace

14:00 Otevření konference a úvodní slovo

Klára Bažantová, FSS MU, moderátor

Bc. Jan Husák, předseda Studentské sekce IIPS MU (2 minuty)

David Neuwirth, předseda Mladých evropských federalistů JEF CZ (5 minut)

Dr. Dana Beková, ředitelka Informační kanceláře Rady Evropy ( 10 min)

kampaň Speak Out Against Discrimination

14:15 - 15:15 Náboženská diskriminace v Evropě ve 21. století?

Jan Duda, místopředseda Amnesty International ČR

(10 minut)

JUDr. Mgr. Ivo Pospíšil, Ph.D., FSS MU,

Rozhodování Evropského soudu pro lidská práva v různých kauzách náboženské diskriminace (15min)

Ing. Muneeb Hassan Alrawi, Ústředí muslimských obcí v České republice a předseda Islámské nadace v Brně

Situace Islámu v ČR a komparace se členskými státy EU (15min)

M. S. Hasna, předseda Islámské nadace na Slovensku

Situace Islámu na Slovensku a komparace se členskými státy EU

15 min

Diskuse

15:50 – Uzavření konference a občerstvení



Výstava

Součástí akce bude výstava v kavárně FALK v Brně (http://www.falkcafe.cz/), situované poblíž Fakulty sociálních studií a Fakulty filozofické a hojně navštěvované studentstvem. Vernisáž se uskuteční 5. května v 18:00 a bude doplněná diskusním setkáním se zástupcem brněnské mešity a z nevládní sféry.

Tématem výstavy bude islám mezi námi, prezentovaný skrze fotografie mešit v evropských zástavbách, pocházejících z dílny palestinského novináře a fotografa žijícího v Rakousku.


Žádné komentáře: