sobota 26. prosince 2009

Poslechněte si Summit z 9. prosince 2009


V tomto posledním díle Summitu v podzimním semestru si kromě zaběhlých rubrik (zpravodajství, analýzy, pozvánky, knižní recenze, apod.) můžete poslechnout také rubriku Z deníku uprchlíka, ve které uslyšíte rozhovor s panem Liborem Studeným, právníkem SOZE.



Vzhledem k tomu, že se nepodařilo nahrát celý Summit kvůli jeho datové velikosti do interaktivního přehrávače, dáváme k dispozici alespoň odkaz, kde si celý Summit můžete stáhnout do svých počítačů.

Příjemný poslech a pěkné Vánoce!

Návrh nového projektu

Existuje návrh rozšíriť od nového roku program fungovania Študentskej Sekcie o nové témy, ktoré by sa dotýkali otázok okolo svetovej ekonomiky, rozvojových štátov, obchodu a obchodnej politiky, poprípade kritickým a alternatívnym pohľadom na aktuálne dianie apod. Týmto otázkam sa zatiaľ u nás nevenuje veľká pozornosť, napriek tomu však vo svete získavajú na dôležitosti a vplyve a súpovažované za moderné doplnenie „tradičných“ pohľadov na svetovú politiku. Ak vás zaujala možnosť prispieť k vzniku rôznych zaujímavých akcií súvisiacich s touto problematikou, ozvite sa na rturcsanyi@gmail.com.

Po Novom roku by samohlo uskutočniť prvé stretnutie, kde by sme si vymenili názory na organizáciu prípadných akcií a dohodli konkrétny postup.

Budem sa tešiť na vaše ohlasy a ouskutočnení stretnutia budete informovaní.

Richard Turcsányi

čtvrtek 17. prosince 2009

Zaměřeno na EU: Co nového v předvánočním čase?

Vážení členové, příznivci a sympatizanti "Zaměřeno na EU", po krátké časové odmlce je zde opět stručný přehled aktivit analytického centra Studentské sekce IIPS "Zaměřeno na EU". A co je nového?

Za prvé je třeba zmínit, že jsme úspěšně dokončili téma "Evropské volby" a předali celkem tři příspěvky, jejichž autory jsou Ondřej Mocek, Michal Vít, Zbyněk Smetana, Davidu Minaříkovi z Global Politics. Doufejme, že k úspěšné publikaci;)

V rámci avizované organizační schůzky, která proběhla v pondělí 7. prosince 2009, byla upřesněna konkrétní podoba a obsah jednotlivých příspěvků pro další plánované téma, kterým je "Konstitucionlismus EU". K plánovaným tématům viz starší příspěvky na tomto blogu. V tomto kontextu bych jen rád požádal všechny zúčastněné, aby v rámci naší Facebookové skupiny stručně představili své zamýšlené články tak, aby všichni měli přehled o tom, co se chystá a nedošlo například k tomu, že by dva lidé plánovali stejné téma. Deadline byl po vzájemné dohodě stanoven na předvánoční čas (přesněji 20. prosince). Nicméně, pokud se ještě někdo - ať již z členů či nečlenů – chce zapojit, iniciativě se meze nekladou, takže neváhejte!

Dále bych rád zmínil nárůst členské základny, která se oproti začátku semestru téměř zdvojnásobilaJ. Tímto bych tedy rád mezi námi přivítal nové členy. Snad se rostoucí počet členů projeví i rostoucím počtem kvalitních nápadů a ozvláště příspěvků.

Závěrem jen krátké konstatování, že spolupráce a aktivita v rámci Zaměřeno na EU nabraly – také díky novým členům a členkám - v předvánočním čase solidní tempo, které nám doufám vydrží i v novém roce. A co nás v novém roce čeká? V průběhu vánočního volna je plánováno naše vnitřní recenzní řízení na již zmiňované články k tématu Konstitucionalismu EU, což představuje možnost aktivně se zapojit zejména pro nováčky v našem projektu. Na měsíc leden je pak plánovaná realizace tématu „Vnější vztahy EU“, kde se prozatím rýsuje několik článků věnovaných zejména Východnímu partnerství a obecně vnějším vztahům EU v prostoru Východní Evropy. Tím budou vyčerpána prozatím ustanovená témata, a proto bych vás chtěl všechny požádat, aby jste pomalu přemýšleli na co se zaměříme v jarním semestru. Všechny nápady jsou vítány:)

Všem přeji pěkné vánoční svátky!

Zbyněk Smetana
koordinátor projektu

Politicko – ústavní krize České republiky

Další ze série debat Studentské sekce IIPS se konala 1. prosince 2009 na téma „Politicko – ústavní krize České republiky“. Naše pozvání tentokrát přijala JUDr. Vlasta Formánková, která od roku 2005 působí jako soudkyně Ústavního soudu ČR.
Doktorka Formánková nám nejprve popsala svoji kariérní cestu, která ji dovedla až do pozice jedné z nejmladších ústavních soudkyň. Poukázala i na své ojedinělé působení na krajských soudech, kde se zabývala otázkou autorských práv, což bylo pro české soudnictví něco nového. Poté nám ve stručnosti objasnila strukturu a způsob fungování Ústavního soudu a jeho zakotvení v českém prostředí. Na základě položené otázky nám poskytla i informace o návaznosti českých soudů na judikáty mezinárodních tribunálů.
Podstatou celého setkání bylo však především zamyšlení účastníků nad vztahem ústavně-právních norem a politické praxe v Česku. Publikum směřovalo své dotazy zejména na aktuální politické události, ve kterých Ústavní soud učinil zásadní rozhodnutí, a sice zrušení předčasných voleb do Poslanecké sněmovny a projednávání ústavnosti Lisabonské smlouvy. Měli jsme unikátní možnost vyslechnout hodnocení těchto momentů, které byly značně vyhroceny zejména ze strany politických představitelů a médií, „zevnitř“. Doktorka Formánková k nám byla velmi otevřená a nebránila se nám sdělit i interní záležitosti.
Zpestřením byla problematika plzeňských práv. Byl vznesen dotaz, na jehož základě jsme se dozvěděli, že paní doktorka stála u zrodu této fakulty. Dle jejího názoru je hlavním problémem byrokracie a nesprávného spravování školy. Fakulta prý naprosto splňuje model západních univerzit, kde vztah mezi přednášejícími a studenty je neformální a otevřený diskusi a není proto od základu špatná.
V závěru debaty byl prostor pro diskusi jednotlivých účastníků, která volně přešla ke společensko – politickým problémům České republiky, především posouzení kvality dvaceti let demokracie očima studentů i našeho hosta. Horlivá debata se odehrávala zejména nad otázkou politické kultury v České republice a jejím dopadem na současnou situaci.
Celé setkání se neslo v uvolněné a přátelské atmosféře, která otevřela i nabídku budoucí spolupráce našeho vzácného hosta se Studentskou sekcí formou exkurze/návštěvy u Ústavního soudu.

Petr Blejchař - koordinátor debat

středa 2. prosince 2009

Debata České předsednictví Radě EU


V pořadí již druhá debata se konala 9. listopadu na Fakultě sociálních studií v místnosti U42. Tématem bylo české předsednictví Radě EU v první polovině roku, které bylo středem nejen středem zájmů politologů, ale i široké laické veřejnosti. Abychom mohli reflektovat co možná nejvíce polí, kterých se dotýká předsednictví, pozvanými hosty byli:

  • Mgr. Michaela Kozlová, doktorandka v oboru evropská studia na Fakultě sociálních studií, která v prvních měsících českého předsednictví působila na Úřadu vlády ČR, kde se podílela na našem předsednictví po organizační stránce. Cílem její reflexe byla zejména technicko-administrativní sféra věci.

  • PhDr. Petr Kaniok, Ph. D., odborný asistent na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií. Cílem jeho příspěvku se stala kritická reflexe mediálního obrazu české politiky v médiích, zejména médií západní Evropy.

Kromě faktického výčtu všech nutných organizačních povinností, souvisejících s organizací všech pracovních setkání a neformálních událostí, spojených s předsednictvím Radě EU, paní Mgr. Kozlová vyjádřila i politování nad vyjádřením nedůvěry vládě ČR, v půli běžícího předsednictví. Dle jejích vlastních slov, byl jeho průběh bez větších chyb plynulý a nevybočoval z řady jiných, dobře zvládnutých předsednictví „starých“ členských států.

Mezi Mgr. Kozlovou a Dr. Kaniokem panovala shoda, že předsednictví je pro zemi šancí zviditelnit se a udělat dobrou reklamu domácími státu. Chyba pádu vlády byla diskutována v široké debatě. Jejím závěrem byla neschopnost českých politických elit zodpovědně řídit mezinárodně-politickou agendu.

Cílem pozornosti se stala i Entropa, výzdoba foyer Rady EU. Mgr. Kozlová i někteří posluchači vyjádřili spíše opovržení nad dílem, zatímco jiní v čele s panem doktorem Kaniokem se zastavili nad jeho originalitou a zejména důsledků této instalace, která zvýšila u laické veřejnosti povědomí o tom, že i Rada EU existuje.

Otázka médií byla předmětem i mnoha otázek v diskuzi. Hosté se shodovali, že české předsednictví doprovázelo mnoho mediálních útoků, jak z českých medií, tak ze zahraničních, které odsuzovali české předsednictví ještě před jeho započetím. Jakýmsi hlavním mediálním nepřítele byl francouzský tisk, který otiskl mnoho negativních článků před jeho vlastním zahájením.

Závěrečné zhodnocení a hlasování o podobě českého předsednictví Radě EU bylo hodnoceno kladně po věcné, organizační stránce, avšak relativně negativně ve věci politické reprezentace ČR v zahraničí.

Petr Blejchař



neděle 15. listopadu 2009

Poslechněte si Summit z 11. 11. 2009


V tomto díle Summitu jsme kromě zaběhlých rubrik (zpravodajství, analýzy, pozvánky, apod.) nově uvedli také rubriku Z deníku uprchlíka.

Summit je vysílán každou sudou středu od 18 hodin, v repríze vždy liché středy od 10 hodin nebo kdykoliv ze záznamu na tomto blogu!

Za účelem ochrany autorských práv byly ze záznamu vystříhány písničky, které v průběhu Summitu zazněly. Stahovat záznam můžete zde.

Přejeme příjemný poslech!

středa 11. listopadu 2009

Vnější vztahy EU a zapojení ČR do mezinárodních misí

V úterý 27. října se uskutečnila na půdě Fakulty sociálních studií první letošní debata na téma Vnějších vztahů Evropské unie a zapojení České republiky do mezinárodních misí. Pozvání přijal
  • plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph. D., zástupce krajského ředitele HZS MSK, který působí na Fakultě bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO a je českým expertem v oblasti Civil Protection Community Mechanism (Mechanizmu civilní ochrany Společenství).
Debaty se zúčastnilo na 30 hostů. Moderování debaty se ujal Petr Blejchař, který v krátkosti představil hosta debaty a přenechal pak široký prostor plk. Vlčkovi, který hosty seznámil s principy, na kterých stojí fungování Civilní ochrany pod patronací Evropské komise, členů Evropské unie i přidružených států.



Než došlo na seznámení publika s problémy reálného nasazení českých expertů, muselo být vysvětleno několik základních bodů fungování společné pomoci.

Základem CP community mechanismu je Monitorovací a informační centrum (MIC), které je zřízeno pod komisariátem pro životní prostředí. To slouží jako informační brána pro komunikaci mezi Evropskou komisí, členskými státy a třetími zeměmi, které v případě nouze, žádají Evropskou komisi o pomoc. Na úrovni členských států, jsou pak zřizována operační střediska, která komunikují s MIC. V České republice je středisko zřízeno pod Generálním ředitelstvím HZS ČR na Ministerstvu vnitra.

Hlavními body, které se snaží CP Community mechanism naplňovat, jsou zásada reduplikace pomoci, zacílení pomoci, jednotné informační středisko a koordinace činnosti. Plukovník Vlček zdůraznil koordinaci v jednání mezi orgány samotné Evropské komise a OSN. Pomoc je poskytována v souladu s kroky a požadavky s unijními organizacemi jako jsou DG ECHO (humanitární pomoc), DG RELEX (vnější vztahy) a UN OCHA, kanceláře pro koordinaci humanitární pomoci Spojených národů. Důraz kladl zejména, na vzájemnou informovanost zúčastněných aktérů a vzájemnou komplementaritu pomoci.

Aby byla zaručena kvalitní kooperace mezi zástupci jednotlivých států, Evropská komise financuje řadu vzdělávacích programů pro národní experty. Jde zejména o teoretické kurzy obohacené praktickou zkušeností ze spolupráce a simulační cvičení. V rámci ČR je plk. Vlček jediným expertem, jenž prošel všemi doposud vedenými kurzy.

Pokud dojde k přírodní katastrofě, sám postižený stát musí kontaktovat MIC při Evropské komisi a jasně specifikovat, o jakou pomoc žádá a naléhavě potřebuje. Asistenční i materiální pomoc je poskytována národními státy přímo skrze MIC. Vybraní experti pak jsou zodpovědní za předání požadované pomoci do rukou místních institucí.

Jakmile bylo všem účastníkům debaty jasné, jakým způsobem probíhá poskytování pomoci, přešel plk. Vlček k vlastním zážitkům z misí v Namibii a Tadžekystánu. Hlavní problém, který spatřuje v oblasti poskytování technické asistence postiženým zemím, je kvalitní distribuce pomoci přímo postiženým oblastem. Důležitá je i morálka místních, kteří musí aktivně přistoupit k pomoci a jen nezahálet. Problémem je pak i redistribuce vysloužilého materiálu, který pak bývá ještě cenově nadhodnocen.

V neposlední řadě nelze od altruistické pomoci oddělit politické aspekty. Pomoc se tak stává nástrojem „ dobré vůle“ a výraz dobrých či tvořících se vztahů.





autor zápisu: Petr Blejchař

středa 4. listopadu 2009

Poslouchejte Summit na Rádiu R!

Vážení přátelé,
srdečně Vás zveme k poslechu pořadu Summit na Rádiu R, který znovu odstartuje vysílání příští středu 11. 11. 2009 od 18 hod!

Kromě zaběhlých rubrik (zpravodajství, analýzy, pozvánky, apod.) nově uvádíme také rubriku Z deníku uprchlíka, v jejímž rámci budeme do studia zvát odborníky na imigrantskou politiku, azylovou legislativu či sociální politiku a práci s cizinci.
-
V prvním díle rubriky Z deníku uprchlíka bude hostem Mgr. Martina Vodičková, která se problematice migrace věnuje již několik let. V současné době pracuje jako sociální pracovnice a koordinátorka projektu S vámi k nám v organizaci SOZE. Současně je studentkou v doktorském studijním programu na Masarykově univerzitě, ve volném čase a v mezích možností cestuje po celém světě.

SOZE je nevládní nezisková organizace, jejímž posláním je poskytování pomoci uprchlíkům a dalším cizincům, přicházejících do České republiky. Tato pomoc spočívá v bezplatném právním, sociálním a psychologickém poradenství, v realizaci volnočasových a vzdělávacích programů a v komplexní sociálně-právní asistenci dlouhodobě usazeným cizincům a uznaným azylantům v namáhavém procesu integrace do majoritní společnosti.

Nalaďte se a nalaďte si příští středu pořad Summit na Radiu R! :)

sobota 31. října 2009

Projekt Život podle etikety






Vážení přátelé Studentské sekce,
dovolte, abychom Vám představili koncept nového projektu SS IIPS Život podle etikety. Jedná se o tematický blok zhruba osmi devadesátiminutových přednášek pořádaný Studentskou sekcí v akademickém roce 2009/2010 na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Projekt by měl studentům kateder Politologie a Mezinárodních vztahů a evropských studií přiblížit problematiku etikety a Protokolu.

Naším letošním cílem je seznámit studenty se zásadami etikety a Protokolu pomocí příkladů z praxe prostřednictvím významných osobností, které mají bohaté zkušenosti s životem podle etikety. Z tohoto důvodu bychom letos chtěli požádat o spolupráci paní Livii Klausovou, Dagmar Havlovou, Silvii Gašparovičovou, Dianu Sternbergovou, Betty Lobkovicz, Ailsu Domanovou, Mary Thomson Johnson a pana Milana Lasicu.

Sérií přednášek pod souhrnným názvem Život podle etikety bychom rádi navázali na projekt Etiketa a Protokol 2009 z jarního semestru 2009. V rámci loňského projektu zabývajícího se etiketou a Protokolem jsme uspořádali šest přednášek s významnými českými a slovenskými odborníky na danou oblast. Studenti po absolvování cyklu přednášek obdrželi certifikát o účasti s podpisy přednášejících, kterými byli Magdaléna Vašáryová, Marie Chatardová, Vladimír Smejkal, Božena Šmajsová Buchtová, Martina Urbanová a René Cienciala. Projekt se setkal s kladnými ohlasy jak ze strany studentů, tak se spokojeností našich hostů.

Přípravný tým projektu Život podle etikety v současné době pracuje na komunikaci s hosty. O první přednášce Vás budeme včas informovat na těchto stránkách, obdržíte pozvánky skrze e-mail a více se také budete moci dovědět z informačních letáků, které budou vyvěšeny na FSS.

Doufáme, že projekt splní očekávání Vás, posluchačů, i našich hostů. Těšíme se na Vás!

Veronika Faltová,
koordinátorka projektu

pátek 23. října 2009

Zaměřeno na EU - novinky a závěry z první schůzky


Ve středu 21. října proběhla avizovaná první organizační schůzka projektu Zaměřeno na EU - Analytické sekce Studentské sekce. Její hlavní náplní bylo, krom seznámení se s novými členy, upřesnění toho, jak bude celý projekt probíhat, debata o nových tématech - a také jsme probrali pár nápadů, jak naši činnost dále propagovat a oslovovat nové členy.

Na neformální část schůzky nesoucí se v duchu vzájemného seznámení se s novými členy, navázalo stručné představení toho, jak bude celý projekt probíhat. V rámci projektu Zaměřeno na EU se držíme pravidla „5x5“, což znamená, že každého předem vytyčeného tématu píšeme (plus mínus) pět příspěvků v rozsahu cca 5 stran. Samotné příspěvky pak mají charakter eseje.

Ke každému příspěvku si následně sami v rámci naší studentské skupiny píšeme dvě krátké recenze v rozsahu 0,5 až jedné strany, kde se snažíme zaměřit na obsahovou a logickou koherenci textu a myšlenek v něm obsažených, faktografickou přesnost a v neposlední řadě též formální náležitosti. Výhodou tohoto přístupu je, že kromě samotného psaní si můžete vyzkoušet i kritické posouzení práce ostatních, což je také užitečná zkušenost. Autoři pak mají nějaký čas na zohlednění a zapracování připomínek svých kolegů a konečný výstup pak předáváme k publikaci časopisu Global Politics.

Aktuálním tématem, na němž pracujeme, jsou volby do evropského parlamentu, kde v současné době potupujeme k fázi psaní vlastních recenzí, takže již v dohledné době budete mít možnost přečíst si výstupy naší činnosti v sekci Zaměřeno na EU na stránkách Global Politics. Dalšími tématy, na nichž jsme se v rámci první schůzky dohodli, jsou:

1) Konstitucionalismus EU (listopad) - Zde se chceme zaměřit na otázky týkající se povahy politického systému EU (Jde o politický systém? Jakého druhu?), otázku ne/směřování EU k utvoření státu či vlivu Lisabonské smlouvy na „konstituční“ uspořádání EU v podobě primárního práva.

2) Druhým tématem plánovaným na čas Vánoc jsou „vnější vztahy a rozšiřování EU“, kde se hodláme věnovat vztahům EU s okolními státy (Ukrajina, Moldavsko, …),politice sousedství a také procesu rozšiřování (Chorvatsko, Island)…

3) Prozatím posledním a zatím jen hrubě nastíněným tématem byla otázka vlivu Lisabonské smlouvy na jednotlivé instituce. Toto téma je nicméně ještě poměrně nejasné a vzdálené.

    V rámci snahy dále propagovat náš projekt jsme se dohodli, že (1) oslovíme pomocí hromadného e-mailu všechny členy Studentské sekce a také (2) budeme propagovat projekt Zaměřeno na EU v rámci dalších aktivit Studentské sekce jako jsou například konference, debaty, atd. Podrobné informace a závěry z první organizační schůzky jsou uvedeny v rámci naší skupiny na Facebooku.

    V neposlední řadě je třeba říci, že projekt Zaměřeno na EU je stále otevřený novým členům, takže pokud ve vás výše uvedené řádky vzbudily zájem či zvědavost neváhejte s kontaktujte nás nebo se podívejte na naši skupinu na Facebook.

    Zbyněk Smetana
    koordinátor projektu

    pondělí 19. října 2009

    Beseda s běloruskými studenty - Země balancující mezi EU a Ruskem

    V úterý 6. října se ve spolupráci Amnesty International Brno a Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy Univerzity setkali brněnští studenti s běloruskými aktivisty a pracovníky v nevládním sektoru. Celá akce se chvíli po začátku přesunula do neformálních prostor kavárny Podnebí, kde se hovořilo o zkušenosti s lidskými právy v tuzemsku, Bělorusku, Rusku, ale i Evropské Unii. Detailně zde byly probrány možnosti výzkumu a práce Amnesty International na mezinárodní i lokální úrovni. Poté se řeč koncentrovala především na Běloruskou politiku, která balancuje mezi Ruskem a západními zeměmi využívající populismu a propagandy. Nakonec se debata př esunula během večerních hodin do blízkého restauračního zařízení, kde skončila mezikulturní výměnou a diskusí nad jednotlivými tématy a aktuální problematikou, jako jsou rozvojové cíle tisíciletí, globální odpovědnost, a součastná situace mezinárodních vztahů v multipolárním světě.

    Hosté:
    V letošním roce byla vybrána pestrá skupina zájemců ve věku od 23 do 35 let.
    • Julia Dranchuk – vystudovala filologii a pracuje jako redaktorka webu eurobelarus.info a zabývá se networkingovými aktivitami.
    • Dzmitry Pankavets – novinář, pracující v jednom ze dvou oficiálních nezávislých deníku v Bělorusku Naša Niva.
    • Mikhail Pashkevich – předseda organizace Mladých demokratů, mládežnické organizace OGP (Sjednocené občanské strany).
    • Daria Slabchenko – studentka ekonomie, spolupracuje s Centrem pro socialně-ekonomický výzkum CASE-Belarus. Je aktivní v kampaních A. Milinkeviče.
    • Siarhei Varankevich - předseda Občanského fóra, mládežnické organizace nezaregistrované Liberální strany svobody a progresu. V ČR by se rád získal zkušenosti o fungování stranických struktur politických stran.

    Popis projektu:
    V roce 2009 Asociace pro mezinárodní otázky pořádá již čtvrtý ročník vzdělávacího projektu Stáže Pavla Tigrida, který je podpořen americkou nadací National Endowment for Democracy. Cílem projektu je umožnit mladým běloruským aktivistům získat představu o fungování státních institucí i neziskovém sektoru v ČR, zprostředkovat české zkušenosti z procesu transformace a zejména umožnit účastníkům navázat kontakty s českým organizacemi a poskytnout pravdivé informace o dění v Bělorusku české veřejnosti. Nedílnou součástí projektu jsou i stáže jednotlivých účastníků v NGO nebo u senátorů PČR v souladu s jejich z aměřením, které jim umožní získat praktické poznatky z fungování NGO nebo politické strany.

    pátek 16. října 2009

    Připojte se k exkurzi do Budapešti

    Klikněte na obrázek a dozvíte se více!

    neděle 11. října 2009

    Analytické centrum SS IIPS - „Zaměřeno na EU“

    Jak už bylo avizováno na úvodních setkání Studentské sekce, hlavním cílem projektu Zaměřeno na EU je pravidelně publikovat kratší analýzy na rozličná témata více či méně spojená s problematikou Evropské Unie. Nejde tedy v žádném případě o projekt, který by byl omezený jen na studenty Evropských studií, ale uplatnění zde najdou i studenti jiných oborů, kterým nechybí chuť psát;-)

    Jak projekt funguje?
    Na základě předem domluvených témat každý měsíc publikujeme sérii tématicky provázaných článků na stránkách časopisu Global Politics, kde máme svou vlastní sekci. Doposud jsme publikovali sérii článků zaměřených na téma evropského dému (červen 2009) a nyní chystáme sérii článků zaměřených na problematiku evropských voleb (říjen 2009).

    Samotná práce probíhá následovně. Po vzájemné dohodě zvolíme témata na každý měsíc a dáme prostor těm, kteří by k danému tématu rádi něco napsali. NEMUSÍTE tedy psát každý měsíc, ale třeba jen jednou za půl roku k tématu, které Vás zajímá.

    Koho hledáme?
    Hledáme všechny, kteří mají chuť analyticky psát, vyzkoušet si recenzní řízení a publikační proces. Hledáme lidi, které nestačí jen psát seminárky, ale chtějí své názory prezentovat, diskutovat o nich a dále je tříbit. V ideálním případě bychom rádi dali prostor pro konfrontaci odlišných pohledů na různá témata či reakce na již uveřejněné články.

    Shrnuto, pokud studujete evropská studia, mezinárodní vztahy, politologii, právo, žurnalistiku či cokoliv jiného, máte svůj názor na řadu témat a chce se o něj podělit, čekáme na vás. Napsali jste dobrou seminárku, která má podle Vás na víc než odevzdávárnu v IS? Čekáme na Vás;-)

    Co mi účast na projektu přinese?
    Možnost publikovat - odrážka v životopise se vždycky hodí;-)
    Zkušenosti s recenzním řízením a publikačním procesem obecně
    Možnost kriticky posuzovat práce ostatních v rámci našeho předběžného recenzního řízení než články předáme Global politics a mnohem více.

    Jak se zapojit? Co se chystá?
    Stačí se přihlásit v příslušném diskusním fóru na Facebook nebo ještě lépe přímo do Skupiny Zaměřeno na EU na Facebooku. Poslední možností pak je na mail 181882@mail.muni.cz

    Organizační schůzka, kde se domluvíme na konkrétních tématech a činnosti proběhne v úterý 20. října 2009. Přesný čas bude upřesněn.

    Jakékoliv dotazy směřujte buď do diskusních fór nebo na mail 181882@mail.muni.cz


    Zbyněk Smetana (koordinátor projektu)


    čtvrtek 8. října 2009

    Filmový podzim na Fakultě sociálních studií

    Brno – Čeká Vás dlouhý a nudný večer? Není to škoda? Přijďte si jej zpříjemnit do některého z filmových klubů, které na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity pořádají sami studenti.

    Filmové večery jsou zaměřeny tematicky podle oboru, který pořadatelé filmového klubu studují. Vždy zároveň platí, že film má daleko širší přesah a má co říct i těm, kteří daný obor nikdy nestudovali. Na Fakultě sociálních studií pořádají v tomto semestru „filmáče“ studenti politických věd a žurnalisti. V minulém semestru si filmy pouštěli i studenti environmentalistiky a gender studies, prozatím ještě promítat ezačali.

    Co přivedlo studenty k myšlence vytvořit si vlastní filmový klub? „Chtěli jsme nabídnout studentům trochu jinou platformu pro scházení se nad mezinárodní politikou a příbuznými obory,“ odpověděla studentka Vendula Smékalová, která je jednou z pořadatelů filmového klubu Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu. Podobný názor má i Jan Perla ze žurnalistického Spolku přátel ptáka Ludvíka. „Chtěli jsme si pustit pár filmů o žurnalistice a novinářích, které nás nějak zaujaly,“ uvedl.

    Výběr filmů není nijak výrazně omezen. „Film by měl být nějakým způsobem primárně spojený s naším oborem, a jestli je to dokument, hraný film nebo třeba i animovaný snímek, to už nehraje přílišnou roli,“ řekla Smékalová. „Každý může samozřejmě přijít s návrhem filmu nebo se vyjádřit na žurnalistickém fóru,“ objasnil Perla. Přesto má každý spolek malou skupinku organizátorů, která nakonec rozhoduje o tom, který z navrhovaných filmů vybrat.

    A kdy se filmové kluby dvou výše zmíněných spolků konají? Spolek přátel ptáka Ludvíka ho bude tento semestr pořádat pravděpodobně jednou za 14 dní ve středu, protože se bude střídat s divadelními představeními. Studentská sekce pro tento semestr vysílá každý čtvrtek od 18. 00 hodin v učebně U32 na Fakultě sociálních studií.

    Semestr již odstartoval a oba spolky mají první projekci připravenou. Už ve středu 7. října v 18.00 v učebně AVC odvysílají studenti žurnalistiky film Barmský VJ - film o boji barmských disidentů proti režimu. Studentská sekce filmový klub zahajuje snímkem Životy těch druhých ve čtvrtek 15. října.

    Spolky zveřejňují aktuality a program na svých webových stránkách - zde a zde.

    autor: Radka Šťávová

    úterý 8. září 2009

    Studentská sekce přizvána na tiskovou konferenci k novému školnímu roku

    Studentská sekce IIPS je společenstvím aktivních mladých studentů zaobírajících se děním ve svém okolí a snažících se posunout dále nejen sebe, ale i naší společnost. Důkazem může být i přizvání člena Jana Husáka na tiskovou konferenci České rady dětí a mládeže k zahájení nového školního roku zaobírající se především volnočasovými aktivitami mladé generace a politikou v oblasti mládeže obecně.
    Jan Husák se v rámci svého bakalářského výzkumu soustředil právě na oblast politiky mládeže a to zejména na prolínání evropské a české úrovně a jelikož se účastnil i řady aktuálních projektů, na které se snažil nahlížet i pohledem politologa, byl přizván aby prezentoval svůj pohled na aktuální dění a možnosti v oblasti politiky mládeže široké veřejnosti.

    Jeden ze vzniklých článků, kde si autor vzpomněl i na Studentskou sekci IIPS a zmiňuje i téma evropské politiky mládeže můžete nalézt na zde.


    Zápisky ze zahraničí: závěrem pobytu ve Francii

    Tak teda, aby tomuto malému projektu neutiekla logika, rada by ukončila Zápisník zo zahraničia nateraz posledným a viac menej netradičným reportom, aj keď predsa len, v tomto prípade pôjde v skutočnosti o “zápisník zo zahraničia” pur sang.
    V období dovoleniek som na odľahčenie, ale i podelenie sa o určíte posolstvo medzi riadkami, ako posledný môj príspevok z Paríža zvolila skutočne taký, založený na mojich poznámkach z jednej z posledných prednášok na Sciences Po, na ktorej nám náš profesor, Thomas Lindemann ako hosťa priviedol, už na prvý pohľad, veľmi zaujímavú osobnosť v rámci súčasných teórii MVZ menom Erik Ringmar.

    Pred predstavením jeho pútavo podanej “Literárnej teórie vojny v Iraku” (šlo o kurz založený na konštruktivistickej explanácii, zvaný “On the Origins of War and Conflict”), sa však ešte raz treba vrátiť k celej podstate veci, na ktorú sa Zápisník snažil poukazovať: dynamika a politická kultúra starých európskych demokracii je veľmi hodnotným predmetom výskumu a pozorovania – najlepšie priamo v teréne a preto jednoznačným “metodickým” záverom je apel na využitie každej študijnej možnosti vycestovania na zahraničné pobyty, čí stáže – obohatia človeka, vskutku, na nezaplatenie. V neposlednom rade, politické dianie konkrétne Francúzsku, je bez preháňania obdivuhodne, najmä z pohľadu malej stredoeurópskej krajiny s históriou podobnou tým naším.

    Späť však Literárnej teórii MVZ, o ktorej som na tejto hodine počula prvý krát a okrem nepochybne špičkového podania mi prišla veľmi nápaditá a konzistentná a preto, výnimočné vznikli aj moje poznámky ... V princípe ide o originálne a kreatívne rozvinutie konštruktivistického pojmu identita do širšieho kontextu, kde navyše Rigmar definoval 4 základne vzorce chovania, každý obsahujúc určitú mnozinu charakteristických prvkov.
    Neprekvapivo teda, vychadza z 4 zakladnych literarnych zanrov, tak ako ich poznal majster divadla Molière – romanca, tragedia, komedia a satira – zdoraznujucich tak dolezitost „ rozpravok“ v MVZ. Na vojnu v Iraku (ako i konanie jednotlivych hlavnych akterov), kde Ringmar aplikuje svoje teoretické koncepty sa pozera prostrednictvom odlisnych pribehov (historiek) kardiálnych akterov.
    Georga Busha mladsieho a jeho konanie popisuje v ramci definovanej romance, cize na americkeho prezidenta nahliada ako na romantickeho hrdinu, bojujuceho proti drakovi (Saddam Hussein), byt velmi citlivy na uspech a charakterizovany nizkou stabilitou pretrvania.
    Naopak, co sa tragedie tyka, tato paradigma je velmi stabilna a rozsirena. V principe ide o stravitelne podany realisticky pohlad na MVZ v konštruktivistickom šate – v prípade Iraku bola teda vojna nevyhnutna, no skôr ako dôsledok akcii aktérov, a priori nezamýšľaná. Saddam nie je diabolsky diktátor (drak), len aktér mocenskej politike. Tento prístup bol evidentný v tradičnom americkom FP pohľade, zosobnený napríklad Kissingerom alebo Clintonovymi poradcami.
    A propos, prvky definovanej množiny „komédia“ krásne sedeli na postoje a konanie EU – v princípe panovalo presvedčenie o nedorozumení, EU bola skôr pozorovateľom a uprednostňovanou voľbou bolo teda „ spoločné posedenie pri káve a debatovanie o probléme“.
    Napokon ostala satira, ktorú Ringmar ako literárny žáner charakterizoval ako parazitujúcu na ostatných a v kontexte ľudského života ju priradil k poslednej fázy (od romance, cez komédiu, tragédiu až po satiru a koniec života). Iracky ľud, satira je v tomto kontexte ich príbehom, byt ich život by mohol v extrémnom prípade by sa dal ironicky popišať ako „ they got no electricity, but bombs“.
    Evidentne je zložité preložiť, „zharmonizovať“ jeden žáner s druhým. Jednoducho by náročné zobrať hrdinu z romance a implantovať ho do komédie. Zhodu pravicového Busha a lavicového Blaira Ringmar teda nachádza pravé v tom, že oboch popisuje ako „romantických hrdinov“, ktorí sa sami seba aj napokon tak väzné vnímali. Avšak dodal, že Briti neznášajú romantických hrdinov a sú veľmi cynickí už od narodenia (preto sú vraj aj takí vtipní), CO predznamenalo aj Blairov skorý koniec a naopak, Amerika (ich ideová paradigma, kontext) bola odjakživa charakterizovaná záľubou v hrdinoch, dobíjaní („od Kalifornie až po Mesiac“), radi rozprávajú príbehy, radi zachraňujú svet a v koniec koncov chcú byt zbožňovaní. Európania boli naopak odjakživa tradiční realisti, tragédi až po WW2, kedy si Európa uvedomila, že bola až príliš tragická a že konflikty možno riešiť aj inou cestou (debaty a diskusie pri kávičke) a zrodila sa myšlienka integrácie a zintenzívnili sa vzájomné konzultácie („comedians“ – v tradicnom zmysle slova!)
    Urcita davka fantazie, ako i dobre poznatky o konstruktivistickych prudov (tie treba mat hlavne neustale na mysli) v MVZ a teorie literatury su nepochybne nevyhnutne pre pochopenie tohto, pre urcitu časť verejnosti (odbornejšiu) dobre stráviteľného prístupu nielen k vojne v Iraku na začiatku nového milénia. V rámci diskusie sme prostredníctvom literárnej teórie tiež rozoberali počínanie amerických prezidentov v MVZ (Reagan – 100% romantik, Bush, sr. – tragéd a Bush, jr. – romantik, „nerozumel tragédii a ani nenaslúchal tragédom“), prístup k problematike ľudských práv (2 základne názory na LP v MVZ: „ let` s sit and talk` a satira ako v Kafkovom Procese, „nejaké pravá, to je len vtip“).
    Takými abstraktnými a v podstate zábavnými, avšak konzistentnými úvahami skončila moja posledná hodina na Sciences Po. Jasná vec, že moje stručné poznámky sa nevyrovnajú podaniu samotného autora, ktorý už na prvý pohľad bol z tých extrémne inteligentných ľudí a skutočné veľmi zaujal. Preto odporúčanie je na mieste pre tých, zaujímajúcich sa o teórie, oplývajúcich chuťou o neustále seba-obohacovanie alebo pre tých, ktori by mali možnosť stretnúť Erika Ringmara – ide jednoznačne o príležitosť na využitie, plus jeho prace sú dostupne v elektronických databázach príslušných (konštruktivistických) časopisov zaoberajúcich sa IR.
    Nakoniec už len spomenúť, že by bolo skvele keby Zápisník zo zahraničia, ako potenciálne zaujímavý zdroj „iných“ informácii, našiel trebárs pokračovateľov, dúfajúc že možnosť v ňom pokračovať sa čím skôr zas naskytne a to snáď aj prostredníctvom praktickej stáže priamo v rámci politických inštitúcii.


    pondělí 29. června 2009

    Studentská sekce v Moldavsku

    Milí přátelé,
    ve dnech 22. dubna až 1. května se pět členů Studentské sekce zúčastnilo výcvikového kurzu ve městečku Cociery v Moldavsku. Tématem byl Peace Building Process by Eyes of Youth. Kromě toho jsme také podnikli krátkou studijní cestu po Podněstří a Ukrajině.

    Dle mého názoru nejdůležitějším přínosem této události bylo zvýšení našeho povědomí o moldavsko-podněsterském konfliktu, proniknutí do složitého systému zájmů různých zemí v této oblasti (Rumunsko, Ruská Federace) a osobní zkušenost s podněsterskou byrokracií, hraničním systémem a kvazi-nevládními organizacemi.

    Na straně této stránky si můžete prohlédnout fotky a zde si můžete stáhnout záverečnou zprávu z kurzu.

    pondělí 1. června 2009

    Zápisník ze zahraničí V.

    Dnešný príspevok z idylického Paríža, sa bude, v nadväznosti na sľub toho predchádzajúceho, venovať veľmi zaujímavému zjavu na francúzskej, ako politickej, tak i spoločenskej scéne. Táto, už samotnou existenciou, ideou, či podstavou zaujímavá strana, ktorá pravdepodobne touto svojou charakteristikou nevšednosti pritiahla veľkú pozornosť médií ako i povšimnutiahodné percento podpory, resp. ako sa v krajine zvyknú vo všeobecnosti nazývať bežný stúpenci, militantov. Názov pre naše CEE končiny síce evokujúci odlišné predstavy, v prípade tzv. Novej Anti-kapitalistickej strany (Nouveau Parti AntiCapitaliste, NPA), nie až tak vzdialené od reality.

    Celé toto prekvapenie tkvie v krátkosti práve v tom, že táto radikálne ľavicová revolučná strana, dosahujúca 6% -nej podpory Francúzov, s narastajúcou tendenciou, dostáva skutočne obrovský priestor vo všetkých dostupných médiách a vyjadruje sa skutočne k všetkému (i k medzinárodným otázkam ako izrealsko-palestínskemu konfliktu vo vzťahu k V Republike). Jej aktivita je neslýchaná a snáď aj vítaná. Okrem iného, ide o veľmi mladú strany, založenú len vo februári 2009. Toto sú tie fakty, ktoré fascinujú, upútavajú pozornosť ale ju aj zameriavajú navyše smerom k ontologických otázkam týkajúcim sa francúzskeho politického systému, politickej kultúry a francúzskej spoločnosti samotnej, vrátane aktuálnych procesov v nej.

    V čom teda spočíva naznačená atraktivita, rekordné mediálne zviditeľnenie sa strany vedenej mladým (ročník 1974) Olivierom Besancenotom, niekoľko násobným kandidátom na Prezidenta, známym svojou trockistickou minulosťou? V reakcii na škandál v susednej Británii v Brownom ohlásenej potrebe poriadne prečistiť politický systém sa NPA vyhranila najmä voči systému akumulácie mandátov, taktiež vyjadrila predstavu o plate volených zástupcov, ktorý by sa mal rovnať národnému priemeru a napokon, o akomsi princípe možnosti držby len niekoľkých mandátov a následnom uvoľnení miesta iným – to všetko samozrejme v zmysle domácej politiky. Spôsob zrealizovania tiež nie je prekvapivý, najmä pre tých čo poznajú novodobé dejiny V Republiky, keďže Besancenost je známy svojím medialné publikovaným snom o novom máji 68, ktorý nie je až takým bláznivým snom, ako tomu NPA verí, kedy sa v spoločnom boji študentov a robotníkov zjednotilo až milión Francúzov. Trošku realizmu z jeho strany predstavuje uznanie, že aj napriek existencii radikálnych hnutí, ktoré sa napríklad nedávno preslávili podivuhodnou metódou - dvojdňovým zadržiavaním najvyšších funkcionárov firmy, ktorú NPA verejne podporuje („Keď ste ľavičiari, netreba sa ospravedlňovať za podporu boja zamestnancov- akékoľvek sú jeho formy.“), Besancenot sa stavia kriticky k ich nejednotnosti.

    Na druhú stranu, tento tak „vytúžený“ medializovaný sen o spoločnom boji, ktorý sa do nedávnej doby zhmotnil v podobe zablokovaných a nefunkčných štátnych univerzitách malými skupinkami študentov, ktorú NPA náležite oceňovala, čím si však vyslúžila oficiálne označenie „teroristi“ (Philippe de Villiers, bývalý prezidentský kandidát, predseda UDF a europoslanec). Do akej miery však tieto hlavné črty svojej rétoriky v rámci politického boja o moc myslí NPA vážne, ukážu pri danom raste popularity najbližšie voľbe, aj keď možnosť naďalej druhou najsilnejšou stranou francúzska - Parti Socialist (Socialistická Strana) ísť do spoločnej vlády NPA zásadne odmieta, preferujúc jednoznačne stretnutie sa bok po boku v uliciach, kde nie je pre straníctvo.

    Koniec koncov, na tento fenomén a jeho úspechy som sa neodolala spýtať domácich – spolužiakov, francúzskych študentov medzinárodných vzťahov, ktorí hovoria o akejsi nevypovedanej potrebe Francúzov, potrebe ventilovať určité tendencie, procesy prebiehajúce v rámci spoločnosti.

    Když se volí prezident

    To jsou barvy stran CDU/CSU (Unie) a FDP, které již před dříve avizovaly, že by po volbách vytvořily rády vládní koalici, budou-li mít k tomu dostatek hlasů. Zkoušku soudržnosti a odhodlání k vytvoření této možné povolební koalici si strany ozkoušely při volbě spolkového prezidenta v sobotu 23. května.

    Prezident Horst Köhler kandidoval na prezidenta druhé volební období a původně měl být kandidátem vládní koalice SPD a CDU/CSU, neboť je považován za nadstranickou a konsensuální osobnost. Sociální demokraté se ale v průběhu zimy rozhodli jinak a ustanovili vlastního kandidáta – rektorku univerzity ve Frankfurtu nad Odrou Gesine Schwanovou. Z jasné volby se rázem stala velmi nejistá volební událost, neboť nezvolení Horsta Köhlera by znamenalo velký neúspěch pro Unii a FDP a zcela jistě by nezvolení vzneslo mnohé otazníky nad povolebním uspořádáním. Nevýhodou Schwanové bylo, že musela usilovat o hlasy poslanců levicové Die Linke, což nebylo příliš po chuti mnohým poslancům SPD. Kandidatura frankfurtské rektorky opět upozornila na kostlivce, kterého mají sociální demokraté v nepříliš dobře uzavřené skříni – mají či nemají usilovat o podporu Die Linke?

    Že se Die Linke příliš nehrne do spolupráce s SPD svědčí i fakt, že strana do prezidentské volby poslala vlastního kandidáta, kterému odevzdali hlasy poslanci Die Linke. Prozatímní neschopnost dohody ze strany Die Linke s SPD značí, že se strana pro tuto chvíli nechce vzdát pozice protestní strany v rámci německého stranického systému, neboť právě tato pozice (negování vládních návrhů, populistický odpor) stojí za současnou trvale vysokou podporou strany.

    Další významnou víkendovou událostí se stal premiérový zisk titulu německého mistra Bundesligy do rukou dolnosaského Wolfsburgu. V posledním rozhodujícím zápasem přesvědčivě porazil Werder Brémy a může se těšit z premiérového zisku titulu a také toužebné účasti v Lize mistrů. Doufejme, že i příští sezónu bude tento houževnatý tým umístí na předních příčkách tabulky a přeruší nedávnou jasnou nadvládu Bayernu Mnichov.

    středa 20. května 2009

    Zápisník za zahraničí IV.

    Posledný týždeň sa v krajine galského kohúta niesol nielen tradične v bojovnom futbalovom duchu, ale i jeho kultúrnom konkurentovi, totiž, ako vo viacerých krajinách aj tu sa polka krajiny chystala na obľúbenú noc múzeí. Múzeum je vskutku zaujímavý výmysel ľudstva, k nazretiu boli totiž všakovaké expozície, od salónu „malého Mikuláška“ (podľa „kultovej“ knihy) až po múzeum kina, s úžasnou kinosálou, prednáškovými miestnosťami, expozíciou venovanou kultovému režisérovi menom Tati , špecializovanou knižnicou a napokon, štýlovou krčmičkou. Je si z čoho vyberať, ba táto nápaditosť vedie dokonca k zamysleniu, že podobná sociokultúrna inštitúcia, venovaná politickým stranám a formovaniu francúzskeho politického životu, by sa nepochybne ujala v krajine s takou hlbokou tradíciou. Na zaujímavé kontrasty ani v tejto doméne nie je núdza.

    Jedným z takýchto objektov pozornosti by na jednej strane mohla byť vládna „Parti Radicale“ – teda „Radikálna strana“ historicky vzniknuvšia v prvej polke XX storočia. Ide v skutočnosti o zaujímavý úkaz na francúzskej politickej scéne, keďže táto, pôvodne extrémne ľavicová existuje v dvoch opačne orientovaných polohách – strana sídliaca na ulici Valois je tá šťastnejšia z dvojice, tvoriaca dnes francúzsku vládu, pravicovo orientovaná a tesne priliehajúca k Sarkozyho UMP, zatiaľ čo jej menej úspešné a akési nepravé dvojča sa nevýrazne snaží profilovať samo seba v rámci radikálnej ľavice.

    V čom teda spočíva radikálnosť tejto vládnej strany, počítajúcej len s približne 10 000 aktivistami? Jej súčasný leader, minister trvalého rozvoja a prírodného prostredia, Jean-Louis Borloo bol naopak v poslednej dobe pravidelne objektom kritiky médií a jediné, na čo sa zmohol, tak ako množstvo jeho kolegov, je verejná podpora stratégie prezidenta Republiky a obhajoba jej koherentnosti na národnej, medzinárodnej ako aj európskej úrovni – ešte dodatočne a propos jeho druhé výročie v úrade. Ďalšou zaujímavosťou francúzskeho systému je možnosť vrstvenia funkcií, teda to, že jednotliví politici môžu zaujímať rôzne úrady v rámci vertikálneho delenia moci zároveň. A sa naopak predseda Radikálnej strany činil, keď sa tiež, v mene svojej strany, pridal k mainstreamovej aktivite ostatných politický strán – eurokampani. Zdá sa, že v tomto zmysle sa hranice medzi EU a Francúzskom úplne zotreli (alebo naopak, pre niekoho sa posilňujú) a eurovoľby sú v dnešnej dobe vedúcou témou francúzskej domácej politiky.

    Parti Radical, vo vzťahu k EU a jej formovaniu do budúcnosti prišla najmä s návrhmi na vytvorenie „výnimočnej dane z finančných transakcii“, „hraničnej dane za uhlíkové emisie“, uplatňovanej voči krajinám, ktoré nepodpísali Kyotsky protokol a na vytvorenie skutočnej európskej energetickej komunity spolu s dobrovoľnou občianskou službou. Od radikálneho konzervativizmu k realizmu? Je zrejmé, že táto strana pôsobí na francúzskej politickej scéne už nejakých tých pár desaťročí a jej formovanie a umiernenie sa je tiež evidentné. Na druhú stranu, ani v tomto prípade nie je na kontrasty, ktoré by mohli zaujať „návštevníkov“, núdza. Akýmsi antonymom tejto strany je nedávno založená a skutočne radikálna strana, priťahujúca výraznú pozornosť najmä mladých – NPA – Nouveau Parti AntiCapitalite (Nová Antikapitalistická strana)– spolu s jej leadrom (Olivier Besancenot), ktorý vedie rebríčky populárnosti v rámci ľavicového kempu. Napokon, tento pozoruhodný objav s raketovým nástupom neunikne ani tej našej.


    Michaela Šimáková, Franice

    Poslechněte si Summit z 13. května 2009

    Poslední díl Summitu v tomto semestru se věnoval diplomatickému protokolu a tomu, jak se stát diplomatem. Hostem byla Marie Chatardová. Povídali jsme si také o účasti SS IIPS na konferenci v Moldávii. Omlouváme se za začátek záznamu, kde chybí přivítání moderátorů a začátek zpráv, měli jsme špatně nastavené nahrávání. Stejně tak se vám Radka omlouvá za neuhlídaný smích v příspěvku o Marii Chatardové.

    Přejeme vám úspěšné zkouškové, příjemné prázdniny a příští semestr na slyšenou. Pokud se chcete přidat k týmu připravujícímu Summit, napište nám.

    pondělí 18. května 2009

    Václav Moravec hostem besedy Studentské sekce

    Václav Moravec si pro členy Studentské sekce připravil přednášku (workshop) na téma vedení politických debat. Ta se uskutečnila 27. dubna pro úzký okruh účastníků. Aby nebyli ostatní ošizeni, souhlasil Václav Moravec se zveřejněním nahrávky, kterou si zde můžete poslechnout. Šťastlivci, kteří u toho byli na živo, si případně mohou tento skvělý zážitek ještě jednou zopáknout.

    Známý český moderátor nás určitě všechny zaujal hlavně svou otevřeností, se kterou nám vyprávěl o svých zkušenostech a zážitcích nejen z příprav Otázek. V nahrávce se můžete těšit na jeho spory s Jiřím Paroubkem či vysvětlení, proč pokládá účinkování v rádiu BBC Czech za tak důležité. Příjemný poslech.

    Václav Prak

    pátek 15. května 2009

    Konference IAPSS v Ljubljani



    Konference organizace IAPSS (The International Association for Political Science Students), která sdružuje studentské spolky zabývající se politologií, mezinárodními vztahy a sociálními vědami obecně, pořádala na začátku května v Ljubljani konferenci na téma Budoucnost politické vědy, jiný pohled.

    Konference se skládala ze tří částí, které na sebe volně navazovaly – vzdělávací část, kde vystoupili se svými příspěvky slovinští odborníci z ekonomie, sociologie a dokonce i slovinský ministr školství, prostřední část byla věnována studentským příspěvkům na téma budoucnosti politické vědy a poslední část připadla na General Ambassy IAPSS, kde se hodnotila činnost organizace za minulé volební období a bylo zvoleno nové předsednictvo.
    Zastavím se u zejména u první a druhé části konference, do které jsme aktivně zasáhli. Vzdělávací část mohla být zcela určitě více propracovaná a lépe strukturovaná, ale v konečném výsledku to příliš nevadilo. Příspěvek slovinského ekonoma se pokoušel společenskými spojitostmi nalézt počátek současné ekonomické krize, kterou označil jako krizi kapitalismu jako systému obecně. Příspěvek vyvolal velmi pozitivní reakci, ale bylo z něj cítit silné ideologické podbarvení s konečným oblíbeným „kopnutí si“ do republikánů v USA, kteří byli označeni za viníky současné krize. Na demokraty bylo poněkud pozapomenuto…
    Prostřední a nejkratší část konference byla věnována prezentaci studentských příspěvků. Původní počet avizovaných 10 příspěvků se zmenšil na 4 – po jednom z USA, Francie, Rumunska a z ČR. Zde bych jen poznamenal, že ačkoli prezentace našeho příspěvku (pokoušeli jsme se o komparaci politologie a medicíny na základě akceptace těchto věd českou společností) nebyla taková, jakou jsme si představovali, tak tuto zkušenost bereme jako velký přínos nejen pro nás osobně, ale i pro Studentskou sekci obecně. Všichni přispěvovatelé byli pro období roku 2009/2010 ustanoveni jako „výzkumníci IAPSS“ a naše příspěvky byly podrobeny odborné akademické kritice (na zpětnou vazbu ještě čekáme)
    Ačkoli Studentská sekce není plnohodnotným členem IAPSS (nezaplatili jsme členský poplatek ), tak se můžeme účastnit všech akcí, které organizace pořádá. IAPSS má velmi dobře propracované propojení s odborníky z řad politologie a mezinárodních vztahů z celého světa (podílela se na vydání publikace The Future of Political Science, 100 Perspectives, kde můžeme nalézt příspěvky např. od Normana H. Nieho nebo od J. S. Nyeho Jr.) a podporuje studenty k aktivní účasti na podobných konferencích po celém světě. Více informací je možné nalézt na iapss.org.
    Do dalšího příští konference/Valného shromáždění bychom se rádi stali plnohodnotnými členy, neboť možnosti, které poskytuje IAPSS jsou opravdu široké. Závěrem bychom rádi doplnili, že příspěvek bude volně ke stažení (i se zvukovým záznamem konference) na stránkách videolectures.net.

    Michal Vít, Michaela Fendrychová

    úterý 12. května 2009

    Zápisník za zahraničí III.


    Po krátké odmlce opět přinášíme postřehy z dvou významných evropských zemí. Odrazil se příchod jara výrazným způsobem na politice obou států? Jsou již znatelné přípravy na volby do EP nebo jaké významné události ovlivnily dění v Německu a Francii, to se dozvíte při čtení řádků níže.

    Německo se postupně dostává do předvolebního módu. Nejedná se ovšem o volby do EP, které se konají za necelý měsíc, ale o zářijové volby do spolkového sněmu. Sociální demokracie se po třech letech letargie probrala k výraznější aktivní činnosti a pokouší i přes mnohé nevyřešené otázky vtisknout německé levicové politice novou tvář. Poslední dobou se o pozornost starali zejména příznivci Die Linke.
    Kromě představení programu začala SPD s na Německo nezvyklým způsobem kampaně – antikampaní. Terčem je kancléřka Angela Merkelová. Je poněkud zarážející, proč strana, která je součástí vládní koalice, takto vystupuje proti své „šéfové“, když nese spoluzodpovědnost za činy a aktivitu vlády, ba dokonce nese velkou část zodpovědnosti za současný stav Německa. Jen pro připomenutí, SPD vládne bez přestávky již 11 let. Z toho důvodu jsou argumenty útočící na zejména na CDU velmi krátkozraké.
    Pozornost kolem SPD na sebe přitáhla také předsedkyně mládežnické organizace, která v rozhovoru pro deník Die Welt uvedla, že kategorické zakazování spolupráce s Die Linke na spolkové úrovni je chybné. V rozhovoru mimo jiné uvedla, že SPD by měla být ještě více sociálnější s větší levicovou profilací. Že by si soudruzi ze sociální demokracie uvědomili, že jim za léta nečinnosti vyrostl silný konkurent v podobě Die Linke?
    Prohlášení mladé sociální demokratky je také zajímavé v tom, že odráží náladu, která se stává dominantní zejména na německých univerzitách – silné liberálně levicová ideologická orientace. Vyroste v Německu nová generace „echtovních“ sociálních demokratů? Zatím k tomu vše nasvědčuje…

    Pri pohľade na minulotýždňovú politickú situáciu a dianie vo Francúzsku, či skôr v Paríži, nebude vôbec prehnané tvrdiť, že sa týchto posledných sedem dní nieslo v zvláštnej, až paradoxnej nálade. Na jednej strane sa totiž už postupne, napríklad verbálne, pripravoval na oslavu druhého výročia v prezidentskom úrade Prezident Sakrozy, ktorého popularita sa dostala do bodu historického minima – 32% percent, kontrastujúcich nielen s cca 53% ktoré ho dostali do úradu, ale i 36% súčasného premiéra Françoisa Fillona, ktorý zvolil veľmi inteligentnú stratégiu rezervovanejšieho, avšak profesionálne- lojálneho vzťahu s Prezidentom, majúc na zreteli ďalšie možnosti kariérneho rozvoju v budúcnosti. Na druhú stranu sa Francúzsko, a v tomto prípade už skutočne celá krajina, postupne mobilizovalo, nie však na počesť Sarkozyho výročia, ale naopak, v rámci verejného vyznania rôznych hodnôt, ktoré sa konalo v podobe prvomájových masívnych manifestácií a pochodov po celej krajine. Protestovali všetci: od nadšených jednotlivcov, študentov (aj zahraničných, napríklad brazílskych ľavicových nadšencov), syndikátov, militantov, spolkov žien, liberálov, rozštiepeného socialistického opozičného bloku až po ultrapravicových neonacistov, ktorí tiež, za bieleho dňa, názorne vyjadrovali, čo si o ľavici myslia. Bola to jedna veľká šou, s počtom účinkujúcich dosahujúcim až 1 200 000 ľudí, hrajúcich v tejto mega reality šou, vypovedajúcej niečo interné o francúzskej spoločenskej situácii. Šou plná emócií, nie na Sarkozyho počesť. Tým paradoxom, čo tu takáto situácia vyvolávala bol dojem, či ilúzia dvoch pomyselných svetov. Na jednej strane to je Prezident, jeho vláda a vládna strana a ich ciele, ambície a predstavy, samozrejme do čo najväčšej možnej miery zhodné s tými národnými a na druhej strane takmer bezmocná opozícia, ktorej v tomto akosi šťastne i nešťastne hrajú do karát vyjadrenia nestranných odborníkov o akejsi privatizácii moci prezidentom. Čo však možno považovať za nefalšovaný dar k prezidentovmu výročiu je kniha, „Abus de pouvoir“, v preklade „Zneužívanie moci“, ktorej autor, Sarkozyho protikandidát z pred dvoch rokov, centrista François Bayrou, ktorý sa proti bývalému súperovi tentoraz rozhodol bojovať perom a do istej miery odštartovať predprípravnú kampaň pred budúcimi prezidentskými voľbami. A tak týmto vedomým aktom odporu a vyhlásenia vojny sarkozysmu - sprisahania Prezidenta a časti francúzskej elity, ktorí idú po peniazoch, obdivujúc anglosaský model, pri ktorom chcú, s francúzskou výnimkou, aj skončiť - sa Bayrou korunoval sa do pozície prvého odporcu súčasného francúzskeho Prezidenta. Avšak počet konkurentov s ubiehajúcim kankenátom nadšene narastá: de Villepin, Copé, možno dokonca aj Alain Jupé a samozrejme bojovné a rozhnevané Francúzsky z Parti Socalist. Reakcia Elyzejského paláca aj na takúto mobilizáciu - mobilizáciu elít? A propos Bayrouov cenný príspevok do francúzskej politicko-spoločenskej literatúry, Elisée jednoducho vyjadrilo svoju vďaku prostredníctvom odkazu jej autorovi, ktorý „preň vždy ostane len muž na prevalcovanie“. Ako sa však v skutočnosti budú veci ďalej vyvíjať je nadmieru zaujímavé, keďže práve autor tejto cieľavedomej odpovedi si už podľa vlastných slov „ splnil svoje osobné ambície a neostáva mu teda nič iné ako nasledovať ciele kolektívne“. Otázne je ako tieto kolektívne ciele bude napokon Prezident merať.

    Zdroje: Le Figaro, Le monde, La Liberation, LCP Assemblée nationale - chaine parlementaire, Die Welt, Der Spiegel