S koncem semestru jsme se ke konci dostali i my. Posledním filmem tohoto semestru byl dokumentární film Lindy Jablonské z roku 2009. Film Vítejte v KLDR! vybízí diváky k zamyšlení nad otázkou kolik totality dokážeme ustát vně a kolik si jí nosíme sami v sobě?
Tuto otázku si kladla i většina účastníků zájezdu do Korejské lidovědemokratické republiky. Během filmu se diváci dozvěděli i několik základních pravidel pro cestovatele, kteří se do KLDR vypraví, a která musí dodržovat. Režisérka Linda Jablonská zdokumentovala svou výpravu a při samotné výrobě filmu použila i videa ostatních účastníků a účastnic zájezdu. Film tak není cenný pouze unikátním záznamem Severní Koreje, jak ji vláda zprostředkovává očím cizinců, ale také zprávou o tom, jak ji vnímají lidé, kteří dříve v podobném politickém uspořádání žili. Dokument je unikátní také tím, že Linda Jablonská si vše včetně cesty hradila sama a přidala se tak k zájezdu účastníků, kteří původně do tohoto dokumentu nebyli dopředu nijak zapojeni či plánovitě vybíráni. Linda Jablonská také při rozhovoru pro ČT 1 uvedla, že to byl zájezd, ze kterého se ještě dlouho poté vzpamatovávala, protože celá KLDR působí značně depresivně, což je vidět i na dokumentu, který je barevně laděn do barev šedi. To se však vyrovnává “populární“ severokorejskou hudbou oslavující vůdce Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, kterou je většina dokumentu podkreslena.
Po filmu následovala krátká debata zaměřená jak na dokument, tak i na činnost Filmového klubu. V debatě jsme se dostali především k severokorejské společnosti a dva studenti prý dokonce začali uvažovat o zahraničním studiu v KLDR, takže jim budeme držet pěsti. Bohužel ohledně Filmového klubu se nám nedostalo příliš bohatého feedbacku, kromě žádosti o film Náš vůdce, který uvedeme v příštím semestru. Nicméně budeme rádi i za další vyjádření, pro které je dostatek prostoru na naší fanpage na Facebooku.
Za projekt Vítejte v KLDR
Jan Najman
Žádné komentáře:
Okomentovat